Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky

Verte, aj keď nerozumiete. Povzbudzovali vyše 5-tisíc pútnikov v Levoči

V kázni upozorňovali aj na dezinformácie a potrebu používania rozumu.

Púť v Levoči sa konala po ročnej pauze. Púť v Levoči sa konala po ročnej pauze. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

LEVOČA. Po ročnej prestávke sa na kopci nad Levočou počas prvého júlového víkendu opäť zišli tisícky pútnikov, ktorí sem zavítali v rámci Mariánskej púte.

Tento rok však nemala ráz celonárodnej, ale miestnej púte, s dodržaním všetkým protipandemických opatrení. Peší pútnici prišli počas dvoch dní - v piatok a nedeľu.

Pútnici: Už nám to chýbalo

Tohtoročná púť na levočskú horu nebola možná pre veriacich prostredníctvom áut, umožnili ju len pre peších. Nechýbali však aj desiatky cyklistov.

Už tradične sa medzi putujúcimi objavili skupinky, ktoré putujú po svojich desiatky kilometrov každý rok. Nechýbali napríklad pútnici z Lipan, Polomy či Krivian, ale aj napríklad z Lendaku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Veľmi som sa potešila, keď sa podarilo dať dokopy partiu. Nedalo sa povedať nie. Už nám to chýbalo. A myslím si, že aj Panna Mária to tak pomohla zabezpečiť, určite sa aj jej už za nami cnelo," skonštatovala s úsmevom pútnička Silvia, ktorá chodieva načerpať zo Šariša na Spiš vždy, keď má možnosť.

Povolanie byť radostnejší

Vyvrcholením putovania bola hlavná svätá omša v nedeľu dopoludnia. Celebroval ju administrátor Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboš spolu s koncelebrujúcim gréckokatolíckym arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom a emeritným spišským biskupom Andrejom Imrichom.

Prítomní boli na hlavnom poľnom oltári tiež ďalší kňazi Spišskej diecézy i Prešovskej archieparchie.

Modliť sa na horu prišli taktiež aj viacerí zástupcovia politického života, medzi nimi premiér SR Eduard Heger, predseda PSK Milan Majerský, predseda KSK Rastislav Trnka aj primátor Levoče Miroslav Vilkovský a ďalší.

Skryť Vypnúť reklamu

V kázni sa prítomným prihovoril Ján Kuboš. Ako zdôraznil, sviatok Navštívenia Panny Márie, jeden z mariánskych sviatkov, sa dá nazvať aj sviatkom radosti.

"Mária sa prichádza podeliť o radosť. Verím, že aj my odtiaľto odídeme aspoň o štipku radostnejší. Nezabúdajme na 3R - radosť rozdávaním rastie."

Povzbudil prítomných k tomu, aby nestrácali vieru aj vo chvíľach, keď veciam nerozumejú, ako to robila tiež Panna Mária.

Príkladom je aj pandémia koronavírusu a s ňou spojený smútok, bolesť či rozdelenie v rámci medziľudských vzťahov.

Kuboš: Rozum máme používať

Kazateľ spomenul tiež aj situáciu spojenú so zatvorenými kostolmi či rôznymi dezinformáciami, ktoré sa šíria.

Pripomenul, že človek má od Boha rozum a ten má používať.

"Znie z mnohých strán - načo nám je očkovanie? Testovanie? Ako rýchlo dokáže niekto uveriť hlúpostiam, alebo tomu, že genocída ľudstva sa už začala. Kde je rozum v prepojení na katolícku vieru?" pýtal sa Kuboš a ako zdôraznil: "Pán Boh nebude robiť za nás to, čo je v našich silách. On nám dal rozum a slobodnú vôľu."

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež pripomenul, že "medzi vierou a rozumom nemôže byť rozpor, lebo ten istý Boh, čo vlieva vieru, vložil svetlo rozumu."

Človek má v svojom živote, na svojej ceste byť ten, kto počúva, aby "sme ochotne poslúchali vnuknutia Ducha Svätého." Keď je človek vnímavý, získava pokoj. A tu pripomenul 3P - Pokoj predpokladá pokoru.

Tisícky prítomných

Príchod modliacich sa na horu prebiehal bez komplikácií a v pokojnom duchu.

Ako informoval jeden z organizátorov púte Jozef Lapšanský, počas púte prichádzali najmä mladí, stredná generácia j rodinky s deťmi.

Tento rok nebola zabezpečená stála spovedná služba, aby tak obmedzili zhromažďovanie na jednom mieste.

Cestu si na Mariánsku horu našlo po ročnej pauze podľa Lapšanského vyše 5-tisíc pútnikov.

Najčítanejšie na My Spiš

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Zvieratá v karanténnej stanici žili v katastrofálnych podmienkach.

Žili vo vlastných výkaloch,niektoré psy skončili utratené.


14 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Dozviete sa viac aj o víťazoch na olympijských hrách, pozrieme sa na futbalové výsledky z víkendu a prezradíme, ktorá legenda sa vracia do slovenského klubu.


20 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Záujemcovia o očkovanie dostanú jednodávkovú vakcínu.


30. júl

Deti z celého kraja sa zišli v Prešove. Dorazili aj hostia z Vrbového.


30. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rozsudok nie je právoplatný.


1. aug

Ľudia sa nestihli spamätať a prišla ďalšia povodeň.


14 h

Pozrite si kompletnú tabuľku.


10 h

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


1. aug

Už ste čítali?