Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Jozefovi Lapšanskému, osobnosti činnej na kultúrnom poli, ďakovali za jeho činnosť

Primátor Spišskej Novej Vsi ho privítal na radnici pred odchodom na dôchodok.

Jozef Lapšanský.Jozef Lapšanský. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Jedna z najvýraznejších osobností nielen mesta Spišská Nová Ves, ale aj celého Spiša, po svojom plodnom pracovnom živote pomaly odchádza do dôchodku.

Jozef Lapšanský, človek bytostne spätý s kultúrou, sa počas soboty (15. 5.) stretol v obradnej sále Radnice v Spišskej Novej Vsi s primátorom mesta Pavlom Bečarikom.

Ten mu symbolicky vzdal vďaku za ducha, ktorého dal, a pečať, ktorú vtisol nespočetnému množstvu podujatí a aktivít v rámci mesta.

Vo funkcii riaditeľa, s príznačným darom slova

Jedným zo synoným kultúry v Spišskej Novej Vsi je Jozef Lapšanský už celé roky. Počas svojho profesijného života bol napríklad, okrem iného, riaditeľom troch kultúrnych zariadení Košického samosprávneho kraja v Spišskej Novej Vsi.

Skryť Vypnúť reklamu

Stál na čele Spišského divadla ako riaditeľ, rovnako bol riaditeľom Spišského osvetového strediska a dosiaľ pôsobil na poste riaditeľa Spišskej knižnice.

„Samozrejme, Jožko je naším verným spolupracovníkom a kolegom v zbore pre občianske záležitosti už dlhé roky. Vyprevadil na poslednej ceste nespočetné množstvo našich obyvateľov, je moderátorom rôznych regionálnych i mestských kultúrnych a spoločenských podujatí,“ spomína len jednu zo širokého portfólia činností radnica na svojej sociálnej sieti.

Naslovovzatý ako konzultant

Jozef Lapšanský bol popri svojich pracovných postoch stále činorodým aj v oblasti publikačnej a dramatickej činnosti.

Keďže je fundovaným v oblasti žurnalistiky, rétoriky a tiež spoločenskej a mediálnej komunikácie, pôsobil v tejto sfére ako lektor.

Skryť Vypnúť reklamu

Nadobudnuté skúsenosti a odborná prax ho predurčili i na cestu pedagóga, keďže sa venuje tiež pedagogickej a vedeckej činnosti z pozície konzultanta bakalárskych a diplomových prác, a to na rôznych univerzitách.

Muž s nezameniteľným prejavom

Jedným z najvýraznejších poznávacích znamení Lapšanského je okrem vrúcnej lásky ku kultúre aj slovu, písanému či hovorenému, jeho samotný rečový prejav.

Je známy nielen autorskými príspevkami do rozhlasu, ale tiež ako moderátor širokého spektra podujatí – od čitateľských besied v Spišskej knižnici, vyhlasovania najlepších športovcov mesta Levoče, odovzdávania Ceny mesta Spišská Nová Ves, Spišských zborových dní, predvianočných stretnutí rodín Čaro Vianoc v SNV, Spišských folklórnych slávností, festivalu sakrálnej piesne či festivalu organovej hudby.

Skryť Vypnúť reklamu

Pútnici na Mariánsku horu poznajú jeho prejav z programov Levočských pútí, kde sa stále angažuje popri funkcii jedného z organizátorov aj ako moderátor.

Nezameniteľný a nenapodobniteľný prejav Jozefa Lapšanského umocňuje všetky spoločenské obrady či rôzne podujatia, keď skrz hlboký sýty hlas podčiarkuje dôstojnosť a slávnosť akejkoľvek udalosti.

Spišskonovoveský primátor Lapšanskému za jeho plodnú a obetavú činnosť úprimne poďakoval a zároveň si zaželal, aby jeho osobnosť ostala i naďalej súčasťou života mesta i obradov s ním spojených.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Pozrite si MY športujeme.


20 h
Na tému elektrobicykle a ich údržba sme sa rozprávali s cykloexpertom Petrom Kaczorom z Intersportu.

Radí cykloexpert Peter Kaczor z Intersportu.


11. jún
Na Sídlisku III v Prešove prišla o život dôchodkyňa.

73-ročná žena zomrela na mieste.


10. jún
Len zopár minút v takomto obleku je náročných, sestry v nich museli vydržať niekoľko hodín.

Bojovali s niečím neviditeľným. Vedeli, že to existuje, videli dôsledky.


8. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


12 h

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


20 h

Polícia považuje križovatku za neuralgický bod. Župan nepodpísal kolaudačné rozhodnutie.


18 h

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


13. jún

Už ste čítali?