Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Námestie v Levoči ďalej vynovujú. Stromy vyrúbali, ale parkovacie miesta tam nebudú

Ďalšiu časť idú opravovať, predošlú reklamovať.

Vyrúbané stromy na levočskom námestí nahradia nové.Vyrúbané stromy na levočskom námestí nahradia nové. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

LEVOČA. Historickú Levoču čaká ďalšia rekonštrukcia. Radnica pokračuje v oprave Námestia Majstra Pavla.

Po tom, čo si opravou prešiel severný park, po ňom južná časť námestia, teraz prichádzajú robotníci na severnú časť. Výmena po posledných opravách došla na poste zhotoviteľa stavby.

Nová podoba by mala byť hotová do konca roka. Stromy, ktoré vyrúbali, nahradia nové.

Opravuje sa postupne, už roky

Levočské námestie rok po roku mení svoju podobu. Ako prvý mal za sebou opravu mestský park, kde to pôvodné nahradilo pódium v modernej podobe, tiež pribudli i nové lavičky a prvky drobnej architektúry.

Skryť Vypnúť reklamu

V rokoch 2011 – 2013 prebiehala prestavba južnej časti námestia 1. etapa a v rokoch 2018-2020 mesto pokračovalo rekonštrukciou východnej časti námestia 2. etapa časť A a B.

V stredu 12. mája 2021 poklepali symbolicky kameň, ktorým spustili rekonštrukciu ďalšej časti starobylého námestia. Prestavba 2. etapa časť C je pokračovaním komplexnej rekonštrukcie námestia.

Tá bude realizovaná na východnej strane námestia od komunikácie medzi Bazilikou sv. Jakuba a mestským úradom v Levoči po severnú časť námestia, vrátane chodníka na Košickej ulici po križovanie s Mäsiarskou ulicou.

Zmluvu s dodávateľom - firmou Eurovia SK, ktorá vyšla z verejného obstarávania, levočská radnica už podpísala. Predmetom zmluvy je komplexná rekonštrukcia infraštruktúry, vodovodou, kanalizácie, silnoprúdových a slaboprúdových rozvodov, ako aj verejného osvetlenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyčíslený náklad je v objeme 1,21-milióna eur. Prostriedky čerpali z Ministerstva financií SR z kapitoly na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok. Finančnú spoluúčasť má aj Levoča.

Predpokladaný koniec prác počíta s decembrom 2021.

S polročnými obmedzeniami

Rekonštrukčné práce si nutne vyžadujú pre obyvateľov aj obmedzenia

„Komunikácia medzi mestským úradom a Kostolom sv. Jakuba bude uzatvorená pre dopravu. Dopravné obmedzenia sa budú týkať MHD, parkovacie miesta pred župným domom sa uvoľnia a urobí sa otočisko, ktoré bude využívané na čas počas rekonštrukcie,“ vysvetlil primátor Levoče Miroslav Vilkovský.

Preto sa od pondelka 17. mája až do odvolania dočasne ruší zastávka mestskej hromadnej dopravy umiestnená pri Bazilike sv. Jakuba. Pri vstupe a výstupe do mesta bude MHD zastavovať len na zastávke Košická ulica č. 3.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne je na stole aj reklamácia. Je to vec dohody

Napriek tomu, že námestie ešte stále prechádza rekonštrukčnými prácami, skloňuje sa už aj slovo reklamácia.

„Väčšina ľudí chváli prvú etapu. Ale stretávame sa s etapou 2, časť A, ktorá je v reklamácii. Realizovala to firma Metrostav a ja verím, že sa podarí dohodnúť a opravia túto časť námestia sami. Je to ich vizitka práce. Teraz sme vysúťažili inú spoločnosť, spoločnosť Eurovia. Sme radi, lebo oni už majú skúsenosť s rekonštrukciou tohto námestia,“ konštatoval primátor.

Pokiaľ ide o potrebu reklamácie a opráv prác, tu sú zatiaľ konkrétne otázky bez odpovedí.

„Chceme opravu využiť v rámci reklamácie. Teraz sa máme sa stretnúť a vytýčiť, ako sa táto časť námestia opraví. To ostane na dohode medzi mestom a firmou, konkrétny časový aj finančný harmonogram,“ uviedol Vilkovský.

Opravy môžu prebiehať buď paralelne s plánovanými rekonštrukciami, alebo v čase po skončení turistickej sezóny. Celé by to malo byť v rámci reklamačného konania, ale aktuálne bez bližších indícií, ktoré vzídu zo stretnutia.

S využitím elektronickej aukcie

Pri hľadaní zhotoviteľa na opravu tejto časti námestia zvolila radnica tentoraz cestu elektronickej aukcie, pričom v tomto volebnom období využili túto formu prvýkrát. Finálna suma na projekt rekonštrukcie bola vysúťažená vo výške 1,21-milióna eur s DPH.

„Cena bola pod predpokladanou hodnotou zákazky, ktorú sme ako mesto vyhlasovali,“ potvrdil primátor. Otázne však je, či ich k využitiu elektronickej aukcie podnietil aj stav predošlej rekonštrukcie v gescii inej firmy, ktorý si vyžaduje reklamáciu.

„Jeden z argumentov, prečo využiť elektronickú aukciu, bola skúsenosť s A rekonštrukciou. To je pravda, ale nemala zásadný význam. Príprava verejného obstarávania je najdôležitejšia. Musíte si stanoviť kritériá, podmienky, aby ste mali dostatočnú dokumentáciu, či firma vôbec je schopná uskutočniť takú stavbu. Historické námestia, centrá majú špecifiká, či je to Levoča, Bardejov, Banská Štiavnica. Majú svoje historické čaro, ale nie všetky firmy majú skúsenosti s takýmito námestiami a stavbami,“ vysvetlil primátor.

„Toto bolo hlavné kritérium, ktoré nás motivovalo zapojiť sa do elektronickej aukcie.“

Stromy nerúbali kvôli parkovaniu

Levočanov v uplynulých dňoch vyrušil výrub stromov, ktoré sa stratili z priestoru medzi hlavnou cestou a chodníkmi a donedávna lemovali domoradie.

Vyrúbali celkovo 28 kusov. O tom, ktoré vyrúbu, rokovali s občanmi aj občianskymi združeniami, každý strom pre výrubom kontroloval zoológ, aby zistil, či v ňom nehniezdia vtáky.

Boli napadnuté alebo poškodené tak, že bolo potrebné ich vyrúbať?

„Nie všetky, to priznávam, ale túto vec sme konzultovali s dendrológmi, boli to roky konzultácií, tiež so zelenou hliadkou,“ potvrdil primátor.

„Nie sú to stromy v severnom parku, tie ostávajú zachované,“ zdôraznil. Napriek tomu Levočou kolujú obavy o tom, že stromy podľahli pílam preto, aby uvoľnili miesto parkovacím miestam.

Primátor však tvrdí, že sa bude sadiť, pribudnúť by malo 29 kusov. Plocha v tesnej blízkosti parku tiež nebude slúžiť na parkovanie.

„Môžem teraz zodpovedne povedať, že tu nebude parkovisko, bola to súčasť dohody, pamiatkového úradu, zelenej hliadky. Na tejto ploche bude dláždená plocha, ale určená bude na Dni Majstra Pavla, Karpatský trh, pre menšie koncerty, stavby. Nebude to v žiadnom prípade parkovisko, ako je mylne interpretované,“ vyvrátil primátor dohady.

Ako dodala architektka projektu Mária Čutková, „išlo o výrub pár stromov v tejto časti, ktorá sa historicky vymyká parku, ktorý bol pôvodne založený. Z hľadiska výrubu ide o stromy, ktoré bránia rastu stromov, ktoré sú v parku. Ostatné stromy zostávajú,“ potvrdila slová primátora.

„Tento priestor, kde je trávnik, bude dláždený a bude slúžiť pre všetkých občanov mesta, pre návštevníkov a bude sa prispôsobovať potrebám mesta, keďže tu pre budúcnosť vzniknú trhové miesta, prispôsobené aj z hľadiska technického vybavenia,“ konštatovala Čutková.

Na čo sa môžu obyvatelia tešiť?

Rekonštrukcia námestia bude opäť rozsiahla, týkajúca sa viacerých podstatných faktorov.

„Komunikácia zostáva, budú sa meniť siete technickej infraštruktúry, ide o komplexnú rekonštrukciu námestia, tak ako aj v predošlých etapách. Vymenia sa silné prúdové rozvody, slabé, osvetlenie. Čo sa týka povrchov, ideme do prírodných materiálov, komunikácia je prírodný kameň, takisto chodníky okolo domoradia. Bude to prírodný kameň, ale s lepšou pochôdznosťou tak, aby sa mohlo prispôsobiť dnešným požiadavkám,“ priblížila architektka projektu Mária Čutková.

„Čo sa týka dizajnu, pokračujeme v dizajne, ktorý bol začatý. Historická Levoča, ktorá je v Unesco, si to zaslúži.“

Roky a roky prác

Otázka rekonštrukcie levočského námestia nie je vec niekoľkých mesiacov, práve naopak.

„Naše projektové práce sme začali v roku 2003. Najprv to bol investičný zámer, ktorý bol komunikovaný až na úrovni celoslovenského pamiatkového úradu, bola vytvorená komisia, následne bola spracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie a až potom realizačné projekty,“ opísala dlhotrvajúce procesy architektka. Námestie v Levoči dostalo najprv opravený severný park. Nebolo to rozhodnutie náhodné.

„Najprv sa opravoval severný park, lebo tam sa nachádzalo najmenšie množstvo sietí technickej infraštruktúry. A rekonštrukcia teda nebola závislá od rekonštrukcie komplexu sietí,“ vysvetlila architektka.

Následne sa opravila južná časť, kde bola aj prepojovacia ulička.

„My by sme boli najradšej, keby sa robila východná časť naraz a robila to jedna firma, ale tieto procesy nevieme ovplyvniť a závisí to aj od toho, koľko finančných prostriedkov je k dispozícii,“ vysvetlila Čutková.

Vianoce už s hotovým námestím

Za víťaznú firmu Eurovia SK, a.s. prišiel pred štartom prác do Levoče aj Marek Reisinger, riaditeľ závodu Prešov.

„Som veľmi rád, že môžeme pokračovať v ďalšej etape s ľuďmi, ktorí už poznajú prostredie a vedia, čo ich čaká. Verím, že projekt je odsúdený na úspech a všetci dotknutí, ktorí boli prítomní aj v predošlej etape, budú súčinní a podarí sa nám to do konca roka,“ povedal Reisinger.

Vyjadril vieru, že im v dnešnej dobe nezlyhajú dodávky materiálov a bude sa dariť.

„Osobne ja od malého detstva vnímam Levoču ako krásne a malebné mestečko a som rád, že aj svojou troškou môžem prispieť a zveľadiť toto krásne mesto,“ dodal.

Termín, ktorý by mal znamenať ukončenie rekonštrukčných prác, hovorí o decembri tohto roka.

„Veríme, že to firma do decembra stihne, takže nás čaká približne šesť mesiacov obmedzenia,“ dodal primátor.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Pozrite si MY športujeme.


19 h
Na tému elektrobicykle a ich údržba sme sa rozprávali s cykloexpertom Petrom Kaczorom z Intersportu.

Radí cykloexpert Peter Kaczor z Intersportu.


11. jún
Na Sídlisku III v Prešove prišla o život dôchodkyňa.

73-ročná žena zomrela na mieste.


10. jún
Len zopár minút v takomto obleku je náročných, sestry v nich museli vydržať niekoľko hodín.

Bojovali s niečím neviditeľným. Vedeli, že to existuje, videli dôsledky.


8. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


10 h

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


19 h

Polícia považuje križovatku za neuralgický bod. Župan nepodpísal kolaudačné rozhodnutie.


17 h

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


13. jún

Už ste čítali?