Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky

Stará Ľubovňa opraví plaváreň, zoberie si na to dvojmiliónový úver

Napriek súčasnému uvoľňovaniu opatrení ostáva mestská plaváreň zatvorená.

Dispozične sa zmení vstupná časť plavárne, obnovené budú aj bazény a pribudne wellness.Dispozične sa zmení vstupná časť plavárne, obnovené budú aj bazény a pribudne wellness. (Zdroj: Mesto Stará Ľubovňa)

STARÁ ĽUBOVŇA. Mesto Stará Ľubovňa si zoberie dvojmiliónový kapitálový úver. Využiť ho chce prioritne na financovanie plánovanej rekonštrukcie mestskej plavárne.

Celkové náklady na tento zámer sú takmer 3,67 milióna eur.

Časť z nich pokryje samospráva aj dotáciou od vlády vo výške 800-tisíc eur, ktorú získala vlani, a rovnako z vlastných zdrojov. Prijatie úveru schválili mestskí poslanci počas svojho zasadnutia vo štvrtok 22. apríla.

Mesto aktuálne v spolupráci s prevádzkovateľom plavárne, mestskou spoločnosťou Slobyterm, s.r.o., dokončuje proces verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác.

Skryť Vypnúť reklamu

Pribudne štvrtý úver

Ako počas zasadnutia zastupiteľstva informoval vedúci ekonomického oddelenia Miroslav Srnka, mesto oslovilo tri banky. Pri výbere rozhodovali ponúknuté podmienky a výška úrokovej sadzby.

Najnižšia ponuka predstavovala 0,17 percenta úrokovej sadzby, bola tiež bez poplatkov za vedenie účtu.

"Sú splnené podmienky, že nebudeme platiť za nedočerpanie úveru, za predčasné platenie. V tejto ponuke je úver bez zabezpečenia, nie je teda ani manko zmenka, ani ručenie majetkom mesta," priblížil Srnka.

Samospráva bude môcť úver čerpať od podpisu zmluvy, teda od 1. júna. Splácať ho bude desať rokov. Mesto ešte spláca tri úvery z rokov 2017 a 2019, splatiť by ich malo v rokoch 2028 a 2030.

Začať chcú ešte tento rok

Mestská plaváreň v Starej Ľubovni pre plánovanú rekonštrukciu ostane aj napriek súčasnému uvoľňovaniu opatrení zatvorená. S prácami by sa tam malo začať ešte v tomto roku, pričom by mali trvať 18 mesiacov. Projekt počíta s rekonštrukciou obvodových plášťov, úplnou výmenou technológie a prestavbou časti priestorov suterénu na welnes.

Skryť Vypnúť reklamu

Rekonštruovať tiež budú bazénové telesá a vybudujú detský exteriérový bazén.

Mestská krytá plaváreň bola do prevádzky uvedená v roku 1988. Verejnosti ponúka plavecký bazén s dĺžkou 25 metrov a 7-metrový detský bazén. Viaceré jej časti sú už v havarijnom stave, rekonštrukcia je pre jej ďalšie prevádzkovanie podľa
samosprávy nevyhnutná.

V modernom duchu

Samotný projekt rekonštrukcie prezentoval vo štvrtok primátor mesta Ľuboš Tomko. Jeho autorom je projekčná kancelária Architekti on:off, s.r.o.

Návrh podľa neho v maximálnej miere zachováva pôvodný architektonický koncept. V súvislosti s úpravou bazénovej haly pribudne prepojenie priamo na bufet. V prípade bazénových telies plaveckého bazénu a bazénu pre neplavcov
nahradí betónovú vaňu nerezová. Hĺbka plaveckého bazéna bude v rozmedzí od 1,2 metra do 1,8 metra.

Dispozične sa zmení vstupná časť plavárne, bufet prepoja s lobby a vybudujú nové hygienické zázemie prístupné zo vstupnej haly. Vstup do šatní bude cez prezliekacie kabínky a prechod do bazénovej haly cez sprchy, rozdelené podľa pohlavia. V priestoroch šatne pribudne schodisko do suterénu, kde by mal podľa projektu pribudnúť welnes. Ten bude rozdelený do dvoch zón.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá, prístupná od vstupu, bude obsahovať hygienické zázemie, oddychovú časť s ležadlami a vírivkami. Tieto priestory budú cez chodbu prepojené s vonkajším areálom plavárne. Druhú časť budú tvoriť priestory so saunami a tepidáriom. Návrh počíta s jednou fínskou saunou, jednou parnou a jednou infrasaunou.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Kontaktná zoo pri Liptovskom mikuláči

V areáli družstva v Hniezdnom plánuje investor vytvoriť kontaktnú expozíciu domácich zvierat.

15 h

Potravinári označujú zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami za jeden z kľúčových legislatívnych predpisov.

19 h

Vypočujte/pozrite si dynamický prehľad domácich aj zahraničných športových aktualít doplnený o exkluzívne informácie z regionálneho šport a prihláste sa na odber.

20 h
Otec malej popradčanky Ellie si od primátora prevzal vecný dar.

Darček pre malú Ellie si prevzal hrdý otecko.

10. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Auto zastavili na obchvate mesta.

12 h

Záchranári pristáli na futbalovom ihrisku.

11. máj

Tradičný zvyk stavania májov zachovávajú aj v Liptovských Sliačoch. Slobodní mládenci ich postavili sedemnásť. Niektorí si pritom odniesli neželaný darček.

14 h

Nevinní ľudia doplatili na rýchlu jazdu mladíka.

11. máj

Už ste čítali?