Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky

Na Ružíne osadili norné steny vyrobené z odpadu

Prioritou občianskeho združenia je vrátiť nádrži čistotu.

Priehrada Ružín je dlhodobo zaplavená odpadmi z neďalekých obcí.Priehrada Ružín je dlhodobo zaplavená odpadmi z neďalekých obcí. (Zdroj: TASR)

MARGECANY. Neporiadok a kopec odpadu, presne takýto pohľad sa naskytoval návštevníkom vodnej nádrže Ružín pri prechádzke. O kúpaní v lokalite, ktorá bola kedysi vyhľadávanou, už nemôže byť za súčasných podmienok ani reči.

Práve táto situácia nedala spávať členom Občianskeho združenia, ktorý sa rozhodli vrátiť vodnej nádrži lesk a čistotu.

Vyzbierali tony odpadu

Zakladajúci člen združenia Jozef Kojecký sa problematike priehrady Ružín venuje už od roku 2002, no ako sám priznal, ako jednotlivec nemal šancu uspieť. Práve preto sa rozhodol pre založenie združenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dohromady je nás 27 vrátane predsedníctva. Táto práca je úžasná, pretože každý je ústretový a váži si ju. Máme kopec ľudí, ktorí sú ochotní prísť aj z veľkej diaľky, len aby mohli pomôcť,“ netají nadšenie Kojecký, ktorý dopĺňa, že presne pred rokom zorganizovali brigádu, počas ktorej sa im podarilo vyzbierať až 32 ton odpadu.

„Na jeseň sa však pretrhla norná stena, na ktorej bola celoročná špina, a Ružín sa znova zašpinil,“ povedal člen združenia, podľa ktorého je oveľa horšie to, že približne 30 % odpadu ostalo zachyteného na brehoch nádrže, takže budú mať prácu sťaženú pre strmý terén. A hoci by Kojecký nerád ukazoval prstom, netají svoje rozčarovanie nad problematikou, ktorá bola dlhodobo neriešená a odsunutá do úzadia.

„Je to stále tá istá pesnička dookola. Tým, že nie je urobený poriadok s rómskymi osadami, tak to potom takto vyzerá,“ prezradil rozhorčene muž, pre ktorého je čistota Ružína na prvom mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

Odpad využijú na výrobu ekotvárnic

Kojecký podľa vlastných slov chce Ružínu prinavrátiť stratenú slávu a vrátiť tak ľuďom späť pohľad na čistú vodnú hladinu. V rámci toho vypracovalo občianske združenie sedem projektov. Prioritou však je zabezpečiť funkčné norné steny, ktoré by zadržiavali nahromadený odpad.

„Predtým tam mal SVP záchytné steny, ktoré však ohlodal zub času a nás oslovila firma, že majú odpad pri výrobe protihlukových stien a že je to čisto nový materiál, ktorý by sa dal použiť na plaváky na norné steny,“ prezradil nadšene

Kojecký, podľa ktorého sa občianske združenie tohto nápadu okamžite chytilo, následkom čoho sa doslova zrodila norná stena novej generácie. Okrem toho, že je z ekologického materiálu, je odolná voči UV žiareniu, vie udržať veľkú váhu a taktiež silný nápor odpadu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Keď sa tam naplaví špina, my ju zamkneme, následne z druhej strany urobíme slučku, z ktorej bager odpad naberie, vyloží ho na auto a odvezie na recykláciu a plasty na cirkulárne spracovanie,“ prezradil postup Kojecký, podľa ktorého je projekt rozdelený na dve etapy.

V rámci prvej bude osadená norná stena na ústí Hornádu a druhá na spoločnom ústí Hornádu a Hnilca. Občianske združenie chce následne časom umiestniť norné steny aj pod každú kľúčovú obec.

„Tým by sme presne vedeli identifikovať, ktorá obec narobila koľko špiny, s tým, že susedná obec bude kontrolovať hornú obec na toku a nahlasovať to, dokonca je tu možnosť aj vytvorenia pracovných miest,“ uzavrel Kojecký.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Kontaktná zoo pri Liptovskom mikuláči

V areáli družstva v Hniezdnom plánuje investor vytvoriť kontaktnú expozíciu domácich zvierat.

15 h

Potravinári označujú zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami za jeden z kľúčových legislatívnych predpisov.

19 h

Vypočujte/pozrite si dynamický prehľad domácich aj zahraničných športových aktualít doplnený o exkluzívne informácie z regionálneho šport a prihláste sa na odber.

20 h
Otec malej popradčanky Ellie si od primátora prevzal vecný dar.

Darček pre malú Ellie si prevzal hrdý otecko.

10. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Auto zastavili na obchvate mesta.

12 h

Záchranári pristáli na futbalovom ihrisku.

11. máj

Tradičný zvyk stavania májov zachovávajú aj v Liptovských Sliačoch. Slobodní mládenci ich postavili sedemnásť. Niektorí si pritom odniesli neželaný darček.

14 h

Nevinní ľudia doplatili na rýchlu jazdu mladíka.

11. máj

Už ste čítali?