Štvrtok, 13. máj, 2021 | Meniny má ServácKrížovkyKrížovky

Primátor Spišskej Novej Vsi prekonal covid, od ministra zdravotníctva chce väčšiu dostupnosť liekov

Bečarik: Pristupujem k tejto chorobe s pokorou.

Primátor Pavol Bečarik. Primátor Pavol Bečarik. (Zdroj: Mária Šimoňáková)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pasovanie s ochorením na Covid-19 má za sebou aj primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik. Keďže vie, čo sa s tým spája, chce od ministerstva zdravotníctva väčšiu angažovanosť v pomoci nakazeným.

Podľa neho by minister zdravotníctva Marek Krajčí mal urýchlene zabezpečiť dostatok liekov, ktoré by zmiernili priebeh ochorenia.

Primátor: Pomôžme liečiť na začiatku ochorenia

„Sám som prekonal iba nedávno ochorenie stredne ťažkého typu. Po rozhovoroch s odborníkmi som presvedčený, že môžeme zachrániť tisícky životov, ak umožníme chorým liečiť sa v začiatočnom štádiu ochorenia. Lieky ako Ivermectin a Favipiravir môžu zmeniť k lepšiemu situáciu v celom štáte, len musíme umožniť dostupnosť týchto preparátov v lekárňach. Sám som vírus a jeho dôsledky podcenil a dnes k chorobe pristupujem s pokorou a snažím sa pomôcť, ako sa len dá,“ opisuje primátor Bečarik svoje skúsenosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Cestu vidí v boji s ochorením vidí v tom, aby sa čo najskôr zabezpečili pre chorých lieky, ktoré pomôžu v prvom štádiu ochorenia.

Ide napríklad o lieky Ivermectin, Isoprinosine, Inomed či Favipiravir. Tie nie sú v našich lekárňach dostupné.

Po osobnej skúsenosti s ochorením preto primátor Bečarik vyzval ministra zdravotníctva na zabezpečenie dostatočného množstva antivirotík pre ambulantné aj domáce použitie.

Apeluje i na iné samosprávy

Primátor zároveň vyzýva i predstaviteľov samospráv, ktoré patria do Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska, aby sa pripojili k iniciatíve doviezť na Slovensko antivirotiká.

„Veľmi mi záleží na záchrane životov, preto vyzývam primátorov a starostov zo Slovenska, aby naliehali na Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a urgovali nákup antivirotík,“ zdôraznil Bečarik.

Skryť Vypnúť reklamu

Spišskonovoveská radnica sa od začiatku vypuknutia pandémie aktívne podieľa na pomoci svojim občanom. Už na jar rozdávali prostredníctvom dobrovoľníkov rúška, zabezpečujú v spolupráci aj s Centrom voľného času nákupy pre seniorov či zdravotníkov i ľudí s covidom.

V januári tohto roku rozdávali občanom nad 60 rokov respirátory. Teraz zabezpečujú po dva kusy respirátorov FFP2 do každej domácnosti.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Kontaktná zoo pri Liptovskom mikuláči

V areáli družstva v Hniezdnom plánuje investor vytvoriť kontaktnú expozíciu domácich zvierat.

13 h

Potravinári označujú zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami za jeden z kľúčových legislatívnych predpisov.

18 h

Vypočujte/pozrite si dynamický prehľad domácich aj zahraničných športových aktualít doplnený o exkluzívne informácie z regionálneho šport a prihláste sa na odber.

18 h
Otec malej popradčanky Ellie si od primátora prevzal vecný dar.

Darček pre malú Ellie si prevzal hrdý otecko.

10. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Auto zastavili na obchvate mesta.

10 h

Záchranári pristáli na futbalovom ihrisku.

11. máj

Tradičný zvyk stavania májov zachovávajú aj v Liptovských Sliačoch. Slobodní mládenci ich postavili sedemnásť. Niektorí si pritom odniesli neželaný darček.

13 h

Nevinní ľudia doplatili na rýchlu jazdu mladíka.

11. máj

Už ste čítali?