Streda, 14. apríl, 2021 | Meniny má JustínaKrížovkyKrížovky

Primátor Spišskej Novej Vsi prekonal covid, od ministra zdravotníctva chce väčšiu dostupnosť liekov

Bečarik: Pristupujem k tejto chorobe s pokorou.

Primátor Pavol Bečarik. Primátor Pavol Bečarik. (Zdroj: Mária Šimoňáková)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pasovanie s ochorením na Covid-19 má za sebou aj primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik. Keďže vie, čo sa s tým spája, chce od ministerstva zdravotníctva väčšiu angažovanosť v pomoci nakazeným.

Podľa neho by minister zdravotníctva Marek Krajčí mal urýchlene zabezpečiť dostatok liekov, ktoré by zmiernili priebeh ochorenia.

Primátor: Pomôžme liečiť na začiatku ochorenia

„Sám som prekonal iba nedávno ochorenie stredne ťažkého typu. Po rozhovoroch s odborníkmi som presvedčený, že môžeme zachrániť tisícky životov, ak umožníme chorým liečiť sa v začiatočnom štádiu ochorenia. Lieky ako Ivermectin a Favipiravir môžu zmeniť k lepšiemu situáciu v celom štáte, len musíme umožniť dostupnosť týchto preparátov v lekárňach. Sám som vírus a jeho dôsledky podcenil a dnes k chorobe pristupujem s pokorou a snažím sa pomôcť, ako sa len dá,“ opisuje primátor Bečarik svoje skúsenosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Cestu vidí v boji s ochorením vidí v tom, aby sa čo najskôr zabezpečili pre chorých lieky, ktoré pomôžu v prvom štádiu ochorenia.

Ide napríklad o lieky Ivermectin, Isoprinosine, Inomed či Favipiravir. Tie nie sú v našich lekárňach dostupné.

Po osobnej skúsenosti s ochorením preto primátor Bečarik vyzval ministra zdravotníctva na zabezpečenie dostatočného množstva antivirotík pre ambulantné aj domáce použitie.

Apeluje i na iné samosprávy

Primátor zároveň vyzýva i predstaviteľov samospráv, ktoré patria do Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska, aby sa pripojili k iniciatíve doviezť na Slovensko antivirotiká.

„Veľmi mi záleží na záchrane životov, preto vyzývam primátorov a starostov zo Slovenska, aby naliehali na Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a urgovali nákup antivirotík,“ zdôraznil Bečarik.

Skryť Vypnúť reklamu

Spišskonovoveská radnica sa od začiatku vypuknutia pandémie aktívne podieľa na pomoci svojim občanom. Už na jar rozdávali prostredníctvom dobrovoľníkov rúška, zabezpečujú v spolupráci aj s Centrom voľného času nákupy pre seniorov či zdravotníkov i ľudí s covidom.

V januári tohto roku rozdávali občanom nad 60 rokov respirátory. Teraz zabezpečujú po dva kusy respirátorov FFP2 do každej domácnosti.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z MY Spiš

Kompaktor na zhutňovanie komunálneho odpadu.

Najviac bolo biologicky rozložiteľného odpadu.

7. apr
Testovanie antigénovými testami je možné priamo v závode.

Do závodu sa vrátilo aj približne 36 percent pôvodne prepustených zamestnancov.

8. apr

Slovenskí poľnohospodári očakávajú, že v najbližších dňoch sa spustí podávanie jednotných žiadostí na rok 2021 – na priame platby a neprojektové opatrenia na plochu.

6. apr
Kapitánka a blokárka VK Prešov Róberta Kotuličová.

Svoju kariéru odštartovala rodáčka z Liptovského Mikuláša na základnej škole, no začiatky pre ňu neboli vôbec jednoduché.

7. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Otvárajú sa kostoly aj obchody.

23 h

Podmienkou je negatívny test.

24 h

Vodiča s ťažkými zraneniami previezli do nemocnice.

3 h

V Levickom okrese sa zmeny na poštách dotkli 40 zamestnancov. Niektorí už dostali výpoveď.

12. apr

Už ste čítali?