Streda, 14. apríl, 2021 | Meniny má JustínaKrížovkyKrížovky

Silné memento obetí holokaustu pripomínajú na námestí v Starej Ľubovni dve kocky

Ide o projekt, ktorý má bojovať proti xenofóbii.

(Zdroj: FB/Stará Ľubovňa-stránka mesta)

STARÁ ĽUBOVŇA. Dve nové kamenné kocky pribudli na Námestí sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. Osadili ich tam v rámci projektu Stolpersteine.

Odkazujú na židovskú rodinu Blayerovcov, ktorá tu kedysi žila a ktorej ich symbolicky venovali.

„Projekt realizovaný v mnohých európskych mestách má pripomenúť obete holokaustu a miesta, kde žili,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny Jakub Ondrej.

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu sa podujatie konalo v piatok 5. marca bez prítomnosti verejnosti. Atmosféru dotvorila kapela Mojše Band s tradičnou židovskou hudbou.

Skryť Vypnúť reklamu

Rodina s mestom úzko spätá

V Starej Ľubovni sa židovská náboženská obec utvorila v polovici 19. storočia. Zanikla postupne pod vplyvom arizácie majetku a deportácie do koncentračných táborov.

Ako informoval Jakub Ondrej, v roku 1942 bolo v okrese Stará Ľubovňa transportovaných do zberného tábora v Poprade a neskôr do vyhladzovacieho tábora v Lublinskej oblasti alebo do Osvienčimu 643 z celkového počtu 732 Židov, pričom takmer všetci boli krátko po príchode usmrtení.

V období medzi dvoma svetovými vojnami vlastnila v Starej Ľubovni rodina Blayerovcov Provinčný dom, bývalé sídlo okresného úradu a v súčasnosti mestskej galérie. Tiež vlastnili kníhtlač na rohu námestia, ktorú ale arizovali už v roku 1940.

„Pamätné kocky sú osadené na mieste, kde rodina žila, pričom sú venované menovite Anne Blayerovej a jej synovi Elemerovi Blayerovi, ktorí zomreli v koncentračnom tábore,“ konkretizoval Ondrej.

Skryť Vypnúť reklamu

Kocky pribudnú na viacerých miestach

Aj táto aktivita má pomôcť bojovať proti xenofóbii či rasovej nenávisti.

„O živote a tragických príbehoch Židov nielen v Starej Ľubovni, ale aj v regióne severného Spiša a Pienin vie verejnosť len málo. S cieľom zvýšiť povedomie ľudí o tejto významnej skupine ľubovnianskej spoločnosti prišlo občianske združenie UM UM v spolupráci so slovenskou organizáciou Antikomplex a nemeckými partnermi, s návrhom realizovať nemecký projekt Stolpersteine,“ uviedol Ondrej, podľa ktorého má byť cieľom osádzanie zlatých či bronzových kamenných kociek na miestach, kde obete holokaustu žili.

„Počas akcie sme uviedli do života Starej Ľubovne i leták z dielne organizácie UM UM so zvukovou mapou, kde sú autorské hudobné kompozície s audiokomentárom k šiestim miestam v Starej Ľubovni, ktoré súvisia s históriou Židov a sú spojené do zvukovej prechádzky takzvanej audiowalk,“ doplnila Marika Smreková, ktorá stojí na čele občianskeho združenia UM UM.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Kia predstavila nové logo, slogan a ohlásila transformáciu značky. Jej nový slogan znie: Movement that inspires.

32m

Pre mnohé firmy, organizácie, neziskové projekty, ale aj jednotlivcov je nadviazanie spolupráce s novinármi veľkým otáznikom. Vďaka zmienkam v médiách sa môžu zviditeľniť a stať sa mienkotvorcami vo svojej oblasti.

1 h
Kompaktor na zhutňovanie komunálneho odpadu.

Najviac bolo biologicky rozložiteľného odpadu.

7. apr
Testovanie antigénovými testami je možné priamo v závode.

Do závodu sa vrátilo aj približne 36 percent pôvodne prepustených zamestnancov.

8. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Otvárajú sa kostoly aj obchody.

13. apr

Vodiča s ťažkými zraneniami previezli do nemocnice.

5 h

Brezno zostane v červenej naďalej.

21 h

31-ročný Patrik z Nemšovej sa radí medzi rekordérov v počte promile za volantom.

13. apr

Už ste čítali?