Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Levoča má nový skvost, vynovili niekdajší Kláštor minoritov

Po desiatich rokoch ho začnú opäť využívať, po študentoch prídu turisti.

Jednotlivé fasády átria po obnove. Jednotlivé fasády átria po obnove. (Zdroj: archív M. B.)

LEVOČA. Novú podobu má vzácna pamiatka v širšom centre Levoče. Po rekonštrukcii a znovuzrodení sa tak stane ďalším bodom na mape poznávania historického mesta.

Kláštor minoritov sa vďaka takmer miliónovej investícii stal opäť hodnotným nielen z pohľadu histórie, ale i súčasného využitia.

Padala omietka, rozpadalo sa murivo

Kláštor minoritov patrí z hľadiska dejín k vzácnym stavbám Levoče.

„Táto jedinečná pamiatka svojho druhu na Slovensku, ktorá momentálne nie je sprístupnená verejnosti, ukrýva vo svojich útrobách, okrem samotnej gotickej krížovej chodby s kapitulnou sieňou, refektárom a knižnicou, rajský dvor a vzácne fragmenty freskovej výzdoby. Cez priestor sakristie je budova kláštora prepojená so samotným kostolom. Tento komplex vznikol v 14. storočí,“ konkretizuje historička Monika Bizoňová, pre ktorú sú dejiny rehoľných rádov v Levoči, a teda aj tohto objektu predmetom dlhodobého výskumu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zachrániť objekt bol pritom už najvyšší čas, pretože práve čas sa podpísal pod jeho podobu pred rekonštrukciou.

Stavebno-technický stav sa už výrazne zhoršoval, vlhli prízemné i suterénne časti. To malo vplyv na poškodenie nástenných malieb v krížovej chodbe, opadávanie omietok, či rozpad samotných murív. Aj z týchto dôvodov bol objekt už dlhšiu dobu nevyužívaný.

Od mníchov cez študentov až po turistov

Niekdajší Kláštor minoritov bol v svojich počiatkoch miestom pôsobenia rehoľníkov.

V nedávnej minulosti bol priestorom pre školské účely, keď tu sídlilo cirkevné gymnázium, teda Gymnázium sv. Františka Assiského, neskôr detašované pracovisko Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Potenciál má objekt pritom, vďaka svojej stavebnej dômyselnosti, priam stvorený pre turizmus.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ide o gotické autentické priestory kláštora, prepojené s interiérom kostola, čím je možné prezentovať komplex ako typologický celok mendikantského kláštora, neskôr jezuitského gymnázia, v ktorom bude možné rozvíjať aj ďalšie kultúrne projekty ako výstavy, koncerty, workshopy, plenéry, a tak naplniť aj ďalšie stanovené ciele,“ vysvetľujú iniciátori projektu.

Tak by sa opäť podarilo rozšíriť kreatívny a kultúrny potenciál Levoče, Prešovského kraja, ale tiež i rozšíriť čas pobytu turistov o jeden deň, vzhľadom na rozsah areálu.

Aj to bolo dôvodom pre výmenu elektroinštalácie, nové osvetlenie vrátane núdzového osvetlenia, bezpečnostné systémy a zrekonštruovanie kotolne ústredného kúrenia.

Jestvujúce kotly z 90. rokov 20. storočia totiž boli zastaralé, náhradné diely sa už nevyrábali a kotly nevyhovovali súčasným normám.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na to, že sa kotolňa nachádzala v prístavbe na prízemí v dvore, prešiel vlastník na ekonomickejšie riešenie - premiestnenie kotolne do posledného podlažia. Veľkým plusom je, že po rekonštrukcii je objekt v rámci maximálnej možnej miery prístupný aj osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Zachovať vzácne dedičstvá histórie

S obnovou začali už v roku 2015, keď bol zrealizovaný architektonicko-historický výskum.

Výskumy na mieste odhalili poškodenú kanalizáciu, čo bol jeden z hlavných dôvodov súčasného stavu. Rovnako boli poškodené presklené výplne arkád na krížovej chodbe.

Práve tie mali nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti, nedalo sa cez ne vetrať, v spodnej časti bola arkádová kamenná pieskovcová časť výrazne zasolená, a tak dochádzalo k rozpadu kameňa.

Projekt obnovy obsahuje celkovú obnovu predmetných priestorov a ich modernizáciu.

„Výrazný podiel na obnove majú reštaurátorské práce kamenných článkov – súčasť stredovekého a ranobarokového vybavenia v krížovej chodbe – rajskom dvore, kapitulnej sieni, refektári a na fasádach.“

Spojili sily štát a kraj

So stavebnými a reštaurátorskými obnovami začali v roku 2019. O archeologický výskum sa postaralo Múzeum v Kežmarku so zodpovednou vedúcou výskumu Martou Kučerovou.

Pri financovaní išli peniaze z viacerých strán.

Ministerstvo kultúry SR poskytlo vyše 826-tisíc eur. Čiastkou takmer 150-tisíc eur prispel Prešovský samosprávny kraj, a to vďaka Výzve pre región 2020. Stavebné práce ukončili koncom minulého roka.

V tomto roku už bude plne k dispozícii aj pre verejnosť.

„Objekt tak bude prístupný okrem turistov aj samotným obyvateľom mesta, a to ako v polohe kláštora, tak aj kostola, ktorý bude aj naďalej plniť sakrálnu funkciu.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

V tejto časti si môžu návštevníci nástroja aj vyskúšať.

Na Deň matiek si pripravili bohatý program.

2 h
Ilustračná fotografia.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) plne podporuje snahy slovenských pekárov, aby poslanci Národnej rady SR zachovali súčasné lehoty splatnosti faktúr.

7. máj
Hádzanári Tatrana Prešov nezvládli druhý zápas proti srbskému súperovi.

Prešovčania v druhom osemfinále podľahli súperovi o päť gólov.

6. máj

Čo hovorí olympijský víťaz na očkovanie športovcov a politické napätie okolo letnej olympiády? Pozrite/vypočujte si zaujímavý rozhovor.

6. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muži, ktorí útočili pred nitrianskym barom, dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky. Na vyhlásenie rozsudku neprišli.

22 h

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Jedným z benefitov je práca v jednozmennej prevádzke. V automotive krajine je to podľa riaditeľa možné pokladať za malý zázrak.

7. máj

Dopravní policajti kontrolovali dodržiavanie rýchlosti na cestách.

7. máj

Už ste čítali?