Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Hokejista Richard Rapáč ohlásil v Kristových rokoch comeback

Dvojročná skúsenosť s trénerstvom mi dala veľa, vraví odchovanec Spišskej Novej Vsi.

Opäť ho uvidíme na ľade. Richard Rapáč sa vracia na ľadové plochy. Opäť ho uvidíme na ľade. Richard Rapáč sa vracia na ľadové plochy. (Zdroj: TASR)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Hokejisti HK Spišská Nová Ves odštartujú v pondelok 17. augusta spoločnú prípravu na ľade.

Na úvodnom tréningu Spišiakov, ktorých od novej sezóny povedie trénerská dvojica Róbert Spišák – Miroslav Vantroba, nebude chýbať ani viacero novicov.

Medzi novými posilami prvoligistu sa objavili aj viaceré známe mená.

Tie prvé, medzi ktorými nechýbali Surák, Hančák či Hvila, predstavilo vedenie klubu ešte v polovici júla.

V kádri sa Spišiakom podarilo udržať aj hráčov, ktorí v uplynulej sezóne tvrdili muziku.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Spiši budú pokračovať aj Štefan Fabián, Matúš Chovan, Lukáš Vartovník, Lukáš Novák, Martin Jakúbek či poľský talent Damian Tyczynski.

Najnovšou akvizíciou Spišskej Novej Vsi sa stal popradský odchovanec Michal Korenko, ktorý naposledy pôsobil vo Francúzsku.

Okrem týchto mien by mal v pozícii hráča v budúcej sezóne pôsobiť aj Richard Rapáč, ktorý ohlásil comeback.

V minulej sezóne pôsobil v klube v pozícii trénera.

Práve s hráčom, ktorý na konci júla oslávil Kristove roky, sme sa ešte pred začiatkom prípravy na ľade porozprávali.

Po dvoch sezónach, keď ste si aj z dôvodu zdravotných problémov dali od hokeja pauzu, ste v júli ohlásili návrat na ľadovú plochu. Na čo si po dvojročnej pauze trúfate? Bude to skôr o usmernení mladších spoluhráčov, alebo chcete patriť k rozdielovým hráčom s veľkým priestorom na ľade?

Skryť Vypnúť reklamu

Zdravotný stav bol hlavným dôvodom, pre ktorý som musel ukončiť kariéru. Dnes je situácia lepšia. Srdce poslúcha, mám za sebou kvalitnú letnú prípravu a verím, že aj prípravu na ľade zvládnem tak, aby som mohol byť oporou mužstva do takej miery, ako to bolo napríklad počas môjho pôsobenia v Poprade. Ak by som nemal byť rozdielovým hráčom, tak sa postavím na striedačku a mužstvu sa budem snažiť pomôcť z pozície trénera.

V posledných dvoch sezónach ste stáli na lavičke HK Spišská Nová Ves v pozícii trénera. Čo vám ostatné dve sezóny dali?

Byť trénerom prvého mužstva prakticky ihneď na začiatku kariéry bola pre mňa obrovská výzva. V podstate som ani veľmi nemal na výber, ale som rád, že som túto možnosť prijal. Bola to pre mňa obrovská škola, ktorá mi môže v budúcnosti pomôcť.

Skryť Vypnúť reklamu

Na trénerskú lavičku zasadnú v budúcej sezóne Róbert Spišák a Miroslav Vantroba, ktorý bol v mužstve v pozícii hráča posledné štyri sezóny. Hráčov ako aj prostredie tak dokonale pozná. Čo si od tejto trénerskej dvojice sľubujete?

Róbert je skúsený a kvalitný tréner s progresívnym myslením. Veľmi milo ma prekvapilo to, ako sa snaží posúvať vpred a aplikovať moderný štýl tréningov do svojej práce. Pre „Trubiho“ (Miroslava Vantrobu, pozn. redakcie) to bude veľká škola a tak ako ja, aj on sa bude môcť učiť od jedného z najlepších trénerov na Slovensku.

Kedy plánuje mužstvo odštartovať spoločnú prípravu na ľade. Ako bude prebiehať?

Prípravu na ľade odštartujeme v pondelok 17. augusta. Spolu s prvým tréningom sa začne aj prvý prípravný mikrocyklus.

Oznámili ste už aj prvé mená nových posíl. V Danielovi Hančákovi a Lukášovi Hvilovi ste získali dvoch mimoriadne skúsených hráčov, ktorí aj vo vyššom veku dokazovali, že nepatria do starého železa. V mužstve je taktiež aj Štefan Fabian, ktorý podobne ako Hančák či Hvila patrí ku skúseným hráčom. Obzeráte sa aj naďalej po skúsených hráčoch, alebo chcete mužstvo v najbližšom čase viac omladiť?

Mužstvo som skladal s rovnakou myšlienkou, ako to bolo minulý rok. Dôležité je pre mňa srdce a chuť odovzdať na ľade všetko pre náš spoločný cieľ. Pri výbere hráča je pre mňa mimoriadne dôležitý jeho charakter. Kostra mužstva je zložená z domácich skúsených hráčov, ktorých doplnia mladší, tak aby bolo mužstvo vyvážené.

Voľným hráčom je momentálne aj obranca Tomáš Nádašdi, ktorý podobne ako vyššie spomínaní hráči aj v pokročilom veku dokazuje, že je stále platným. Navyše je odchovancom klubu. O ňom ste nepremýšľali?

Nie.

Z legionárov bude v mužstve pokračovať Poliak Tyczynski. V inom rozhovore ste prezradili, že bol o neho záujem z troch tipsportligových klubov. Môžete prezradiť o ktoré išlo? Čo rozhodlo, že tento hráč napokon zotrval na Spiši? Čo si od neho sľubujete?

Damián bol pre mňa osobne najdôležitejší podpis pred novou sezónou. Ešte počas play-off ukázal, že má veľký potenciál. Viem, že bude patriť k jedným z najlepších hráčov nového ročníka. Spomedzi záujemcov o jeho služby môžem spomenúť napríklad Nové Zámky. A čo rozhodlo, že zotrval u nás? Myslím si, že aj samotný Damián vie, že pri mne dostane priestor na svoju tvorivú hru a taktiež sa mu bude venovať aj kondičný tréner, pretože má isté nedostatky v silovej pripravenosti.

Jakub Köver, jeden z najproduktívnejších hráčov Spišskej Novej Vsi, sa upísal českému Znojmu, ktoré však bude účinkovať v tretej najvyššej súťaži. Mali ste záujem ho udržať? Má na to, aby sa časom presadil aj vo vyššej českej súťaži?

Jakub potreboval zmenu. Ihneď po skončení sezóny a po oznámení, že u nás nebude pokračovať, som mu zaželal veľa šťastia a tiež šťastnú ruku pri výbere nového pôsobiska. Myslím si, že Znojmo je zaujímavá voľba a verím, že dokáže potvrdiť svoje kvality a vybojuje si miesto v mužstve aj po jeho návrate do Ice Hockey League (bývalej EBEL ligy, pozn. redakcie).

Na brankárskom poste ste sa posilnili o Filipa Suráka. Ten by mal byť náhradou za odchádzajúceho Eugena Rabčana. Vyriešiť ešte treba otázku brankárskej dvojky. Bude to mladý brankár z vlastných radov?

Filip je brankár, ktorý spĺňa extraligové parametre a my sme veľmi radi, že ho opäť uvidíme v našom drese. Na pozícii číslo dva začne Matej Šimo.

Mužstvo máte podľa vašich slov vyskladané zhruba na 80 percent. Postupne oznamujete prostredníctvom sociálnych sietí nové mená hráčov. Môžu sa fanúšikovia tešiť ešte na nejaké známe meno, povedzme také, ktoré v minulosti v Spišskej Novej Vsi nepôsobilo a, naopak, zahralo si v ostatných sezónach v Tipsport lige?

Áno, mám pre našich fanúšikov pripravených ešte niekoľko zaujímavých mien. Som v úzkom kontakte s agentmi z Fínska. Ak nie teraz, verím, že neskôr, pred play-off, ešte do mužstva dotiahnem minimálne dvoch rozdielových hráčov.

V druhej polovici augusta ste mali opäť uskutočniť try-out. Napokon je všetko inak. Aký je dôvod?

Try-out sme museli zrušiť z dôvodu nových nariadení vlády a tiež Slovenského zväzu ľadového hokeja.

V minulej sezóne vyšiel z try-outu napríklad aj kanadský obranca Stephen Alvo. Ako by ste zhodnotili jeho pôsobenie na Spiši? Bude v mužstve pokračovať?

Stephen dostane na začiatku sezóny šancu zabojovať o kontrakt na celú sezónu. Bol jednoznačne najmilším prekvapením uplynulej sezóny – a to nielen na ľade, ale aj mimo neho. Je profesionálom a zároveň vzorom aj pre iných.

V uplynulej sezóne ste spolupracovali s Košicami. Táto spolupráca, aj vzhľadom na situáciu v metropole východu, je zrejme nadobro pasé. Budete v budúcej sezóne spolupracovať s nejakým iným klubom – či už v nižšej, alebo vyššej súťaži?

Spolupráca s Košicami bola pasé už počas sezóny. Bohužiaľ, na inak vydarenej uplynulej sezóne bola táto spolupráca čiernym bodom. Prakticky všetko, na čom som sa pred uplynulou sezónou alebo počas nej dohodol s pánom Šťastným, sa nekonalo a dohody ostali nenaplnené. Aj z toho dôvodu spolupráca pokračovať nebude a ja osobne by som do nej už nikdy nešiel.

Na konci augusta na vás čaká prestížny Super Cup, kde si zmeriate sily s Košicami, Popradom a Michalovcami. V ostatných sezónach neboli pravidlom ani prípravné zápasy medzi klubmi z východu, teraz ide o súťažnú konfrontáciu. Tešíte sa na tieto merania síl? Očakávate plný štadión? Pripravujete pre fanúšikov aj nejaké sprievodné akcie?

Na Super Cup sa tešíme najmä kvôli našim fanúšikom. Extraligové mužstvá ako Poprad či Michalovce, v ktorých bude v budúcej sezóne pôsobiť viacero hviezd, by mali vypredať náš zimný štadión. Aj keď som zástanca toho, že fanúšik by sa mal ísť pozerať v prvom rade na svoje mužstvo, tentokrát musím urobiť výnimku, lebo oba spomínané kluby budú v budúcej sezóne patriť medzi favoritov. Pre nás budú tieto merania síl sviatkom.

Najčítanejšie na My Spiš

     Blogy SME

     1. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
     2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
     3. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
     4. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
     5. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
     6. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
     7. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
     8. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
     1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 882
     2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 094
     3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 014
     4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 871
     5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 665
     6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 457
     7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 176
     8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
     1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
     2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
     3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
     4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
     5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
     6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
     7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
     8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu

     Hlavné správy z MY Spiš

     Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


     1 h

     Video zo spievania kolied nájdete v článku.


     1. dec
     Malej Ernestínke a jej mame zagratuloval celý personál.

     Malej Ernestínke a jej mame zagratulovalo aj vedenie.


     7. dec

     Súťaž trvá do 20.12., tak neváhajte a zapojte sa.


     6. dec

     Najčítanejšie články MyRegiony.sk

     Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


     7. dec

     V nemocnici končia pre covid aj deti.


     6 h

     Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


     7. dec

     Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


     7. dec

     Blogy SME

     1. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
     2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
     3. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
     4. Peter Svoreň: Horšie než finančná kríza. Ako pandémia koronavírusu premenila globálnu ekonomiku
     5. Jiří Ščobák: Co média o kryptoměnách nenapsala?
     6. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
     7. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
     8. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
     1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 882
     2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 094
     3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 014
     4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 871
     5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 665
     6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 457
     7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 176
     8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 734
     1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
     2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
     3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
     4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
     5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
     6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
     7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
     8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

     Už ste čítali?

     Skryť Zatvoriť reklamu