Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Pútnici ostali doma, Mariánska hora nad Levočou ostala pustá

Prísne opatrenia sa dotkli aj jednej z najstarších pútí.

Mariánska hora v Levoči ostala v roku 2020 bez júlovej tradičnej púte.Mariánska hora v Levoči ostala v roku 2020 bez júlovej tradičnej púte. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

LEVOČA. Prvý júlový víkend patrí už celé generácie jednej z najstarších pútí na Slovensku – púti na Mariánsku horu do Levoče.

Prichádzajú na ňu veriaci nielen z celého Slovenska, ale aj spoza hraníc, autami, autobusmi, rovnako aj celé pešie púte.

Tento rok však ostal kopec nad Levočou prázdny. Aj tu organizovanie púte zastavil Covid-19.

Jubilejné 25. výročie návštevy Jána Pavla II. si tak priamo na mieste veriaci pútnici pripomenúť nemohli.

„Svätý Otče do Levoče“ sa pred štvrťstoročím naplnilo

Aktuálna púť mala pritom niesť zvlášť slávnostný nádych.

Skryť Vypnúť reklamu

Písal sa rok 1995, keď sa podľa archívnych záznamov na levočskej hore zišlo približne pol milióna veriacich pútnikov.

Tí počas púte na horu prišli počas omší pozdraviť okrem Panny Márie aj vzácnu návštevu – pápeža Jána Pavla II. Ten naplnil želania pútnikov, ktorí ho počas pútí do Ríma pozývali aj na Spiš slovami „Svätý Otče do Levoče“.

Pozvanie pred 25 rokmi vtedajší slovanský pápež prijal.

„Bratia a sestry, tu ste boli vždy silní, a to je sila Božia, proti ktorej ľudia nič nezmôžu. Vďaka tejto viere, vďaka tomuto presvedčeniu ste tým, čím ste. To je základ vašej identity a vašej vytrvalosti. Spolu s vašimi biskupmi zverujem celé vaše drahé Slovensko Bohu. Vaša minulosť dosvedčuje, že v Bohu bola vždy zakotvená vaša istota. Tu je aj cesta, ktorou máte kráčať v budúcnosti, a to na každom poli svojho života a svojej činnosti. V osobnom úsilí, v rodinách, v menších spoločenstvách, v celom národnom živote, v práci pre hmotné dobro, blahobyt, v hospodárskom, sociálnom i politickom dianí,“ prihovoril sa vtedy prítomným pútnikom, ktorých bolo približne 500-tisíc, Ján Pavol II.

Skryť Vypnúť reklamu

V minulosti ju nezakázali, tento rok dostala stopku

Mariánske púte začali na horu nad Levočou v polovici 13. storočia.

Za baziliku minor ju povýšil Ján Pavol II. v roku 1984.

Hoci púť sa snažili vtedajšie vládne garnitúry v minulosti viackrát zrušiť či zakázať, pútnikov sa zastaviť nepodarilo. Tento rok je výnimkou.

Rok 2020 sa zapíše do histórie organizovania púte červenými písmenami. Kvôli epidémii koronavírusu a sprísneným opatreniam kompetentní rozhodli, že tradičnú púť v tomto období organizovať v jej obvyklej podobe nebudú.

Vo sviatok Navštívenia Panny Márie, 2. júla, sa v Bazilike minor konala slávnostná svätá omša, ktorú celebroval čerstvo vymenovaný spišský pomocný biskup Ján Kuboš.

Súvisiaci článok Sečka pri vysviacke Kuboša: Vstupuješ do služby biskupa pre náročné časy Čítajte 

Spojiť sa s horou mohli okrem prítomných veriacich, ktorých počet limitovali priestory baziliky a jej okolia, aj ďalší prostredníctvom médií.

Skryť Vypnúť reklamu

„Slávenie sviatku Navštívenia Panny Márie v Levoči sa nieslo v dôstojnej atmosfére a v duchu úprimnej zbožnosti. Všetci účastníci napospol disciplinovane rešpektovali pokyny usporiadateľov i nevyhnutné protiepidemiologické opatrenia. S liturgickými spevmi a náboženskými piesňami účinkovali regenschori Miroslav Kopnický, zbor Collegium basilicum pri levočskej Bazilike sv. Jakuba a pedagógovia spišskonovoveskej Základnej umeleckej školy s dirigentmi Jankou Višňovskou a Amantiom Akimjakom a levočská dychová hudba pod taktovkou Vladimíra Tomka,“ informoval na margo tohtoročnej púte v podobe slávnostnej sv. omše jeden z jej hlavných organizátorov Jozef Lapšanský.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Ilustračná fotografia.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) plne podporuje snahy slovenských pekárov, aby poslanci Národnej rady SR zachovali súčasné lehoty splatnosti faktúr.

17 h
Hádzanári Tatrana Prešov nezvládli druhý zápas proti srbskému súperovi.

Prešovčania v druhom osemfinále podľahli súperovi o päť gólov.

6. máj

Čo hovorí olympijský víťaz na očkovanie športovcov a politické napätie okolo letnej olympiády? Pozrite/vypočujte si zaujímavý rozhovor.

6. máj
Obyvateľom domova sociálnych služieb spríjemňuje náročnú situáciu aj štvornohý liečiteľ Beny.

Všetci už netrpezlivo čakajú na uvoľnenie opatrení.

4. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muži, ktorí útočili pred nitrianskym barom, dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky. Na vyhlásenie rozsudku neprišli.

13 h

Likvidácia autovrakov, ku ktorým sa nikto nehlási, je zložitá, no aby stáli bez povšimnutia na lúke niekoľko rokov, je nezvyčajné a svedčí o nevšímavosti úradov aj ľudí.

23 h

Ľudia berú zdravie na ľahkú váhu a sú málo informovaní o možných rizikách, tvrdí Oleksandr Olashyn.

4. máj

Hasiči v noci bojovali s plameňmi, ktoré zachvátili faru.

7. máj

Už ste čítali?