Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky

Práce na obchvate Plavnice pokračujú, minister oficiálne otvoril stavbu

Príprava stavby trvala od roku 2001.

(Zdroj: Slovenská správa ciest)

PLAVNICA. Práce na obchvate obce Plavnica v Staroľubovnianskom okrese, ktorej investorom je Slovenská správa ciest sa už začali.

Na východe Slovenska ide o jednu z najväčších investícií. Základný kameň stavby v piatok (26. 6.) symbolicky poklopal minister dopravy Andrej Doležal.

Hotovo do konca februára 2023

Ako sa uvádza v stanovisku tlačového odboru rezortu dopravy, minister verí, že výstavba pôjde podľa plánu a preložka cesty za 33 936 003 eur výrazne zlepší dopravné podmienky v regióne.

Zákazku získali vo verejnej súťaži Eurovia a Doprastav.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotná stavba má byť podľa zmluvy medzi investorom a zhotoviteľmi odovzdaná do konca februára 2023.

Práce na obchvate v súčasnosti prebiehajú podľa časového harmonogramu. Vykonali archeologický prieskum, odstránili dreviny a krovie, postupne sa budujú násypy.

Plánovaný obchvat bude dlhý 5,7 kilometra a je situovaný v zložitom teréne. Jeho zaujímavosťou je až šesť mostných objektov.

Stavbárov čaká najnáročnejší úsek v staničení medzi 0,700 až 2,200 dĺžky, keď prvý z mostov bude merať takmer 210 metrov, a druhý, ktorý bude viesť cez rieku
Poprad, 294 metrov.

Dĺžka protihlukovej steny bude 1 080 metrov.

"Náročnosť realizácie stavebných objektov znásobuje ich situovanie v bezprostrednej blízkosti rieky Poprad, ktorá v čase intenzívnych zrážok a zvýšenej povodňovej aktivite vie byť veľmi zradná," poznamenala hovorkyňa
investora zo Slovenskej správy ciest Lucia Karelová.

Skryť Vypnúť reklamu

Predtým stála najväčšia petícia v regióne

Spusteniu vybudovania obchvatu obce Plavnica predchádzala najväčšia petícia v regióne Starej Ľubovne.

Za urýchlenie výstavby sa podpísalo 7 849 občanov nielen z regiónu, ale aj z ostatných kútov Slovenska. Hárky so zoznamom podporovateľov odovzdali v podateľni ministerstva dopravy koncom roka 2016.

Ministerstvo v odpovedi označilo petíciu za nevyhodnotenú, neznamená to však, že sa ňou nezaoberalo. V tom čase totiž prebiehala štúdia realizovateľnosti trasy.

"Ide len o úzus pri zverejňovaní petícií, ktoré majú formu žiadosti, na weboch štátnej správy. Možno by bolo vhodnejšie zvoliť inú formuláciu, nie nevyhodnotená, čo evokuje, ako keby sa ňou úrad ani nezaoberal," spresnil na margo podania žiadosti tlačový odbor rezortu dopravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá štúdia v roku 1984

Zámery samotnej obchvatovej výstavby začali úradníci riešiť ešte v 70. rokoch minulého storočia.

Prvá štúdia bola predstavená v roku 1984, samotná príprava stavby trvala od
roku 2001. Problémom však opakovane boli zdroje financovania.

"Z pozície predsedníčky Dopravnej komisie pri Prešovskom samosprávnom kraji sa nám podarilo vyrokovať so zainteresovanými opätovné zaradenie projektu do priorít Slovenskej správy ciest. Koncom roka 2018 bol zámer schválený na prípravu spolufinancovania z fondov EÚ a dostal sa do zoznamu národných projektov," povedala Zita Pleštinská, starostka susednej obce Chmeľnica, cez kataster ktorej obchvat prechádza.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Andrej Doležal

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z MY Spiš

Ilustračná fotografia.

Kvôli nízkemu veku ich trest obíde.

16. apr
Zatiaľ nie je jasné, či budú prímorské pláže počas leta naplnené.

V cestovke rátajú kvôli pandémii 90%-tné straty.

14. apr

Slovenskí chovatelia ošípaných žiadajú od spracovateľov spravodlivé rozdelenie zisku za predanú bravčovinu. Cena, ktorú aktuálne dostávajú od spracovateľov za ošípané, totiž naďalej nepokrýva ich náklady na chov zvierat.

15. apr
Kompaktor na zhutňovanie komunálneho odpadu.

Najviac bolo biologicky rozložiteľného odpadu.

7. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?