Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Hrad Ľubovňa otvoril letnú sezónu omšou cez internet

Živým prenosom z hradnej kaplnky začali symbolicky novú sezónu.

Symbolické otvorenie letnej sezóny prostredníctvom svätej omše.Symbolické otvorenie letnej sezóny prostredníctvom svätej omše. (Zdroj: ĽMS)

STARÁ ĽUBOVŇA. Každý rok patrí otvorenie sezóny k jedným z top podujatí v rámci návštevnosti. Tento rok vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu, spojenú s obmedzeniami v dôsledku obmedzenia šírenia vírusu Covid-19, našli iné riešenie.

Za minulý rok Hrad Ľubovňa a navštívilo podľa štatistík vyše 200-tisíc návštevníkov. Tento rok sezónu otvorili bez nich, a predsa s nimi, netradične. Nedeľnou (26. 4.) svätou omšou z historickej hradnej kaplnky.

Návštevníci a milovníci umenia tak mali spojenie dvojaký duchovný zážitok.

Skryť Vypnúť reklamu

Živým prenosom sa mohli spojiť s týmto priestorom a prežiť nedeľnú svätú omšu.

Sezónu (ne) otvorili originálne

Ako informoval Peter Rindoš, brány Ľubovnianskeho hradu i priľahlého skanzenu zatvorili pre pandémiu koronavírusu ešte 10. marca.

Už vtedy bolo zrejmé, že otvorenie sezóny v slávnostnom duchu počas poslednej aprílovej nedele nebude tak, ako sú naň hostia z hradu zvyknutí.

Prihovorili sa preto všetkým prostredníctvom živého prenosu omše z hradnej kaplnky.

„Za ostatné roky sme získali mnoho priaznivcov a podporovateľov, mnohí preto ocenili netradičné (ne)otvorenie hradných brán 2020. Myslím, že verejnosť očakávala, že vymyslíme niečo iné – zaujímavé,“ skonštatoval Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea, ktoré hrad i skanzen spravuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Na omše na Ľubovniansky hrad chodili aj z Betliara

Rímskokatolícka omša sa konala v kaplnke sv. Michala Archanjela. Tú ešte v roku 1647 postavil spišský starosta a najbohatší magnát poľského Poľského kráľovstva Stanislav Lubomírsky.

V tom istom čase a tým istým architektonickým slohom postavili tiež piaristický kláštor v Podolínci.

Hradná kaplnka patrí k objektom, ktorý sa už vtedy snažili niekdajší vlastníci i správcovia hradu udržiavať v dobrom stave.

„Vieme , že v čase vlastnenia hradu grófom Zámoyským boli v kaplnke pravidelné omše na sviatok sv. Michala a chodili na nich aj Andrássyovci z Betliara a Krasnej Hôrky. Múzeum SNM - Betliar disponuje aj spoločnou fotografiou Zámoyskýcha a Andrássyovcov,“ pripomenul D. Mikulík, podľa ktorého sa v nedávnej minulosti vďaka veľvyslancovi Taiwanu podarilo kompletne zrekonštruovať všetky tri oltáre.

Skryť Vypnúť reklamu

V minulosti mala kaplnka i svojho kaplána. Krstili v nej tiež deti grófa Zamoyského a princeznej Izabely.

Vykonávajú revíziu zbierok

Aktuálne zavreté brány dávajú priestor na iné činnosti.

Ľubovnianske múzeum aktuálne vykonáva dôkladnú revíziu zbierkového fondu s približne 26-tisíc kusmi predmetov. Vrámci toho vypratávajú podkrovia, podzemia i hradné pivnice.

Činnosť si v súčasnosti vyžaduje správu 42 objektov, jeden z nich – Palác Ľubomírskych z obdobia baroka - , prešiel prednedávnom rozsiahlou rekonštrukciou. Podľa riaditeľových slov aktuálne očakávajú dátum kolaudovania.

Menej detí i turistov z Poľska

V minulom roku v Starej Ľubovni trhali rekordy, keď múzeum navštívilo približne 214-tisíc turistov. Tento rok už situácia k takým číslom nepomôže.

„Nemôžeme očakávať školské výlety, kedy bolo v máji a júni na parkovisku pod hradom aj 20 autobusov denne. Myslíme si, že všetky hromadné podujatia nemá zmysel organizovať. Jednak asi budú naďalej zakázané a asi aj návštevníci už budú úplne iní po tejto pandémii. Musíme zmeniť prehliadkové trasy, ešte viac sa zamerať na individuálne prehliadky, ktoré sme mali aj doteraz. Osobne vidíme veľký výpadok detského návštevníka a Poliakov, ktorí už desaťročia prispievajú k vysokej návštevnosti na území celého Slovenska. Prispôsobíme sa situácii a uvidíme aký bude vývoj,“ dodal na margo najbližších týždňov a mesiacov riaditeľ Dalibor D. Mikulík.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Komplexná rekonštrukcia bude stáť vyše milióna eur.

20 h
Stará Ľubovňa.

Pomohla zmena v zmluvách o nájme, komunikácii aj osobné príklady.

21 h

Na Prešovskej univerzite pribudol nový predmet, je ním včelárstvo.

24. feb
Výstavba je náročná.

Na vrchole Javoriny pokračuje výstavba vyhliadkovej veže vysokej viac ako 35 metrov.

23. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pamiatku chce mesto zrekonštruovať.

24 h

V strojárskom podniku v Istebnom ochorela približne štvrtina zamestnancov.

24. feb

Banská Bystrica a Brezno zostávajú bordové.

23. feb

Epidemická situácia sa podľa Krajčího stále zhoršuje.

23. feb

Už ste čítali?