Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Metalurgovia pomáhajú obciam aj mestám na Spiši

Hlinikáreň v Spišských Vlachoch pracuje nepretržito. Spoločnosť Heneken sa delí o nedostatkové ochranné pomôcky s obcou aj mestom.

(Zdroj: Heneken)

Najväčším zamestnávateľom v Spišských Vlachoch je Heneken Melts. Hlinikáreň, ktorá dáva prácu sedemdesiatim ľuďom, pred tromi rokmi investovala viacej ako 5 miliónov do modernizácie výroby a jej ambície v metalurgickom priemysle siahajú na trhy na celom svete. Pracuje sa tu 24 hodín denne aj počas víkendov. Aj v marci a apríli počas koronakrízy, ktorá vážne zasahuje do našich životov.

Do práce ako každý deň?

Zamestnanci v hlinikárni Heneken sú na ochranné pomôcky zvyknutí. Vo výrobe sú prevažne muži, otcovia a živitelia rodín, niečo po štyridsiatke. Vstanú a zbalia sa ako zvyčajne, prejdú okolo policajných zábran okolo osád a nastupujú do práce. Pri vstupe im merajú teplotu, pribudli povinné rúška a rukavice. Vodiči dodávok majú zakázané voľne sa pohybovať po areáli, návštevy ubudli. Zato však pribudli interné a externé videokonferencie a online komunikácia.

Heneken ako jedna z mála fabrík ešte pracuje, ale iba do polovice mája. „Koronakríza nás významne postihla a pre výrazný pokles dopytu budeme nútení urobiť odstávku výroby,“ hovorí Adrián Stolár, obchodný riaditeľ. Do konca júna bude zastavená výroba a zamestnanci budú mať nariadenú dovolenku.

Pomáhajme prakticky

Heneken hľadal riešenie, ako pomôcť prakticky, a nakúpil chirurgické rúška aj respirátory a doručil ich na Spiš. 250 kusov z vlastných zásob daroval obci Spišské Vlachy a 350 kusov Mestskému úradu v Spišskej Novej Vsi.

Respirátory FFP2 sú zákonom určené ako osobný ochranný prostriedok, obchoduje sa s nimi v špeciálnom režime a je ich stále akútny nedostatok. Podľa zákona ich však možno nielen predať, ale aj darovať vybraným skupinám osôb, kam patria aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci, orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy a právnické osoby s vymedzeným predmetom podnikania.

Po prvom mesiaci mimoriadnych opatrení je už pomoc adresná a cielená, legislatívne rámce sú definované a ešte stále zostáva veľa možností, ako vytvárať nové modely spolupráce. Pre mestský úrad je nákup ochranných pomôcok finančne náročná položka, ale aj zdĺhavý proces verejného obstarávania, a to práve v čase, keď sa počíta každá minúta.

Spiš žije v súčasnosti v mimoriadnom režime

Primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik hovorí: „Našou prioritou je zabezpečiť bezpečnosť klientov a pracovníkov sociálnych zariadení, teda domova dôchodcov a Domu humanity Nádej pre bezdomovcov. Časť respirátorov je určená pre zamestnancov v týchto zariadeniach a ďalšie poskytneme zdravotným ambulanciám na území mesta. Zároveň je potrebné zabrániť komunitnému šíreniu nákazy prioritne v rómskych osadách, čo má, samozrejme, dôsledok i na ostatné obyvateľstvo.

A tak budú na mestskom úrade robiť zdravotnícke balíčky a v priebehu nasledujúcich dní ich roznášať. Pomáhajú skauti, športovci, školy, polícia aj dobrovoľníci. V teréne nastupujú megafóny a hlásenia v rómskom jazyku, lebo počas pandémie sme v tom úplne všetci spolu. Koronakríza pribrzdila dynamiku rozvoja modernej fabriky Heneken Melts v Spišských Vlachoch a zmení aj obchodovanie na svetových trhoch.

Adrián Stolár to však nevzdáva: „V prvom rade chceme v zdraví prekonať toto obdobie a dostať výrobu opäť na úroveň spred krízy spojenej s vírusom COVID-19. Chceme aj naďalej napredovať, modernizovať výrobný podnik a byť konkurencieschopní na globálnych trhoch.“

Spoločnosť HENEKEN, s. r. o., vznikla v roku 2007, pôsobí najmä na európskom trhu a jej portfólio tvoria komodity pre metalurgický priemysel. Neželezné kovy ako hliník, horčík, magnézium, zinok, olovo a predzliatiny na báze hliníka vo forme ingotov v objeme tisícky ton mesačne dodáva obchodným partnerom po celom svete. Na Slovensku zamestnáva 120 ľudí, z toho 70 vo výrobnom závode v Spišských Vlachoch.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Minúta po minúte: V Bardejovských kúpeľoch sa pred kinom Žriedlo testovanie ešte nezačalo

V Bardejovskom okrese sa začal pilotný projekt celoplošného testovania na Covid-19.

Testovanie na Covid-19.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Saluga: Rumuni hokejovo rastú, do infraštruktúry investovali mnoho peňazí

Spišiak Martin Saluga strávil jedenásť sezón v nadnárodnej Erste lige. Patril k najproduktívnejším hráčom.

Martin Saluga.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Na Orave sa začal pilotný projekt testovania na Covid-19 (minúta po minúte)

Testovanie zabezpečujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci. Odberné miesta sú otvorené od 8.00 do 12.00 h a od 13.00 do 20.00 h.

Už ste čítali?