Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Aký bol November 1989 v Spišskej Novej Vsi

Veľké zmeny sa diali i v menších mestách.

Nežná revolúcia v Spišskej Novej Vsi.Nežná revolúcia v Spišskej Novej Vsi. (Zdroj: Milan Voš/archív Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pred tridsiatimi rokmi v Československu sa skončila éra komunistického režimu. O tom, čo sa vtedy dialo v Prahe, Bratislave a ďalších väčších mestách, vieme.

Ako prebiehala Nežná revolúcia v iných častiach krajiny, sa však až toľko nehovorí. Preto sa pozrieme na to, ako to v tom čase vyzeralo v Spišskej Novej Vsi a okolí.

Demonštrácie odsúdili

Informácie o dianí v štáte sa dostávali do rozhlasu aj televízie a tak sa veľmi rýchlo o udalostiach v Prahe, Bratislave a ďalších mestách dozvedeli aj v meste a okrese Spišská Nová Ves.

Skryť Vypnúť reklamu

Krátko po 17. novembri vydal Okresný národný výbor v Spišskej Novej Vsi stanovisko, v ktorom demonštrácie odsúdil ako destabilizáciu krajiny.

Súvisiaci článok Je 30 rokov dosť? Čítajte 

Pod dojmom ďalších udalostí sa však začal postoj viacerých pracovníkov ONV meniť a v stanovisku uverejnenom v regionálnych novinách Spišské hlasy 6. decembra 1989 požadovali prešetrenie udalostí 17. novembra 1989 v Prahe a 25. marca 1988 v Bratislave a vyjadrili podporu požiadavkám študentov, hercov, OF a VPN. Aktuálne dianie však chápali ako prestavbu socializmu, nie jeho likvidáciu.

Revolúciu začali novoveskí herci

Prvou významnejšou aktivitou v Spišskej Novej Vsi po 17. novembri bol štrajk hercov novoveského divadla, ktorý sa začal vo štvrtok 23. novembra 1989.

V sobotu 25. novembra sa o 19:00 uskutočnila diskusia umelcov s občanmi mesta. Medzi umelcami boli napríklad študenti Vysokej školy múzických umení, herci novoveského divadla, umelecký šéf novoveského divadla Miroslav Košický, či zaslúžilá umelkyňa Viera Strnisková.

Skryť Vypnúť reklamu

V nedeľu 26. novembra 1989 sa pred 19:00 začali pred budovou divadla začali schádzať obyvatelia mesta.

Stretnutie občanov prerástlo v manifestáciu, ktorá mala spontánny priebeh. Miroslav Košický vyzval prítomných, aby sa zúčastnili generálneho štrajku, ktorý bol plánovaný na ďalší deň. Pri mikrofóne sa následne vystriedalo viacero rečníkov.

Generálny štrajk zasiahol aj Spiš

V pondelok 27. novembra 1989 sa odohrala dôležitá udalosť Nežnej revolúcie – dvojhodinový generálny štrajk. Zúčastnila sa ho väčšina pracujúcich v Československu. Nechýbali medzi nimi ani zamestnanci z mesta a okresu Spišská Nová Ves.

Súvisiaci článok Predseda PSK Majerský: Čím viac slobody, tým viac zodpovednosti Čítajte 

Štrajkujúci mali mať zhromaždenie pôvodne pred budovou divadla, avšak plán sa zmenil a sprievod sa spontánne presunul pred budovu OV KSS.

Niekoľkotisícový dav, v ktorom boli pracujúci a študenti, tam skandoval rôzne heslá. Okrem iného vyzývali okresných funkcionárov predstúpiť pred zhromaždenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí z funkcionárov skutočne aj predstúpili, pričom vyhlásili, že súhlasia s požiadavkami na zrušenie vedúcej úlohy KSČ a vypísanie demokratických volieb.

Potom sa davu prihovorili viacerí rečníci z radov štrajkujúcich. Vyzývali prítomných k vzájomnému pochopeniu, dobrej vôli, tolerancii, láske, k poctivej práci bez násilia, k vzájomnému dialógu. Zhromaždenie bolo po dvoch hodinách o 14:00 ukončené hymnou ČSSR.

Večer toho istého dňa sa uskutočnilo v divadle stretnutie záujemcov o vytvorenie širšieho prípravného výboru občianskej iniciatívy, na ktorom sa prítomní dohodli, že okresné združenie bude mať názov Verejnosť proti násiliu.

Najväčšia demonštrácia v meste

V utorok 28. novembra 1989 sa o 16:00 konala najväčšia demonštrácia Nežnej revolúcie v Spišskej Novej Vsi. Zúčastnilo sa jej okolo sedemtisíc ľudí.

Ľudia sa zišli opäť pred budovou OV KSS. Počas dvojhodinového mítingu sa pri mikrofóne vystriedalo niekoľko desiatok rečníkov. Boli medzi nimi napríklad študenti stredných škôl v meste, zamestnanci škôl, športovci a mnohí ďalší.

Hovorilo sa o nedostatočnom materiálnom vybavení v školských družinách, oblasti ekológie a iných aktuálnych záležitostiach. Míting opäť uzavrela hymna.

Večer znova zasadal výbor občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu, na ktorom sa pripravoval podrobnejší akčný program.

Na druhý deň 29. novembra 1989 dosiahli milióny protestujúcich v celej krajine jeden z najdôležitejších cieľov. Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky zrušilo ústavný článok č. 4 o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti a štáte.

Viacero ďalších požiadaviek však stále splnených nebolo, a tak revolúcia pokračovala. Bolo tomu tak aj na Spiši.

V ďalších dňoch v podnikoch, závodoch a inštitúciách okresu Spišská Nová Ves pokračovali verejné členské schôdze.

Vo štvrtok 30. novembra 1989 sa zástupcovia okresného výboru VPN stretli s vedením ONV. Dohodli sa na informovaní občanov okresu a mesta o aktuálnej situácii prostredníctvom lokálnych médií. Zástupcovia VPN tiež žiadali o poskytnutie informácií týkajúcich sa rôznych oblastí života, ktoré dovtedy neboli verejnosti prístupné.

Vedenie ONV so všetkým súhlasilo a navrhlo predstaviteľom VPN, aby sa zúčastnili zasadnutia Rady ONV, čo druhá strana prijala.

Na novoveskom mítingu rečnil Durdík

V piatok 1. decembra 1989 sa uskutočnilo pred novoveským divadlom ďalšie zhromaždenie občanov. Okresný výbor VPN im na ňom oznámil, že ONV pracuje na plnení ich požiadaviek a oboznámil ich s ďalšími zámermi.

Mítingu sa zúčastnil aj člen činohry Slovenského národného divadla v Bratislave a rodák zo Smižian, herec Vladimír Durdík ml.

Informoval prítomných o udalostiach v hlavnom meste Slovenska a o podpore študentov členmi SND.

V pondelok 3. decembra 1989 sa Koordinačný výbor VPN okresu Spišská Nová Ves uzniesol na programovom vyhlásení. Toto vyhlásenie vychádzalo z programového vyhlásenia, ktoré vydala už 25. novembra 1989 Verejnosť proti násiliu v Bratislave, preto v ňom bola aj požiadavka o zrušení vedúcej úlohy KSČ, ktorá bola už medzi tým splnená.

Dňa 5. decembra 1989 sa uskutočnilo spoločné zasadnutie Rady Mestského národného výboru v Spišskej Novej Vsi so zástupcami iniciatívy VPN, kde bol prekonzultovaný postup MsNV v súčasnom období a prijaté vyššie uvedené programové vyhlásenie.

Okresný výbor VPN sa zišiel aj s funkcionármi ONV, ktorí prijali aj ich ďalšie požiadavky týkajúce sa demokratizácie viacerých oblastí života.

Tieto požiadavky spolu s programovými vyhláseniami VPN v Bratislave a VPN v Spišskej Novej Vsi boli uverejnené v Spišských hlasoch 13. decembra 1989.

V rámci OV KSS došlo k rozsiahlym zmenám. 4. decembra podalo k 9. decembru 1989 demisiu celé predsedníctvo a tajomníci OV KSS. Deň predtým sa uskutočnila zmena na najvyšších miestach.

Prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu v ktorej mali väčšinu komunisti čo sa stretlo s veľkým odporom verejnosti. Nesúhlas s týmto aktom dávali najavo aj akčné výbory VPN, ktoré sa na začiatku decembra 1989 vytvorili pri mnohých podnikoch, závodoch a inštitúciách a spoločenských organizáciách i v okrese Spišská Nová Ves.

Tieto akčné výbory protestovali proti kozmetickým úpravám vo vláde, žiadali ustanovenie novej vlády, vypísanie slobodných volieb a ďalšie záležitosti týkajúce sa demokratizácie spoločnosti.

V Spišskej Novej Vsi vystúpili aj Hečkovci

V stredu 6. decembra 1989 bol z bratislavskej hlavnej stanice vypravený vlak so zástupcami študentov z jednotlivých fakúlt, vysokých škôl, s predstaviteľmi

Verejnosti proti násiliu, s robotníkmi, hercami, filmovými, televíznymi, rozhlasovými a tlačovými štábmi. Nazvaný bol Vlakom Nežnej revolúcie.

Jeho cieľom boli Košice v ktorých osadenstvo vlaku vystúpilo na zhromaždení.

Vlak zastavoval na viacerých miestach, medzi ktorými bola aj Spišská Nová Ves.

Vo štvrtok 7. decembra sa v Dome kultúry ROH v Spišskej Novej Vsi konal ďalší míting okresného koordinačného výboru VPN.

Okrem širokej verejnosti sa ho zúčastnili aj umelci medzi ktorými boli i súrodenci Hečkovci.

O dva dni neskôr v sobotu 9. decembra 1989 sa veľké, vyše dvojtisícové zhromaždenie, konalo pred novoveským divadlom. Zástupcovia VPN na ňom prítomných oboznámili o rokovaniach s ONV a MsNV. Prítomní si vypočuli stanoviská zástupcov VPN z rôznych pracovísk a organizácií. Vystúpili i predstavitelia miestnych Rómov, ktorí sa takisto pridali k VPN.

Revolúcia zavŕšená nástupom Dubčeka a Havla

V tom čase sa Nežná revolúcia chýlila ku svojmu záveru. Dňa 10. decembra 1989 prezident Gustáv Husák vymenoval novú federálnu „vládu národného porozumenia“, v ktorej už komunisti nemali prevahu. Zároveň v ten deň Husák odstúpil z funkcie prezidenta.

Revolúcia bola zavŕšená zvolením Alexandra Dubčeka za predsedu Federálneho zhromaždenia 28. decembra 1989 a zvolením Václava Havla za prezidenta republiky 29. decembra 1989.

Ako to vyzeralo v Spišskej Novej Vsi a okolí počas Nežnej revolúcie je možné dozvedieť sa viac na výstave „Jak to bulo v Novejśi“ v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi.

Na výstave sú prezentované unikátne dosiaľ nepublikované fotografie z diania v meste z novembra a decembra 1989.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Ilustračná fotografia.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) plne podporuje snahy slovenských pekárov, aby poslanci Národnej rady SR zachovali súčasné lehoty splatnosti faktúr.

16 h
Hádzanári Tatrana Prešov nezvládli druhý zápas proti srbskému súperovi.

Prešovčania v druhom osemfinále podľahli súperovi o päť gólov.

6. máj

Čo hovorí olympijský víťaz na očkovanie športovcov a politické napätie okolo letnej olympiády? Pozrite/vypočujte si zaujímavý rozhovor.

6. máj
Obyvateľom domova sociálnych služieb spríjemňuje náročnú situáciu aj štvornohý liečiteľ Beny.

Všetci už netrpezlivo čakajú na uvoľnenie opatrení.

4. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muži, ktorí útočili pred nitrianskym barom, dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky. Na vyhlásenie rozsudku neprišli.

12 h

Likvidácia autovrakov, ku ktorým sa nikto nehlási, je zložitá, no aby stáli bez povšimnutia na lúke niekoľko rokov, je nezvyčajné a svedčí o nevšímavosti úradov aj ľudí.

22 h

Ľudia berú zdravie na ľahkú váhu a sú málo informovaní o možných rizikách, tvrdí Oleksandr Olashyn.

4. máj

Hasiči v noci bojovali s plameňmi, ktoré zachvátili faru.

7. máj

Už ste čítali?