Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky
REPORTÁŽ

Smrad, hriechy zodpovedných a klietka hanby. Levočanov týra zápach i nezáujem

Na námestí protestovali proti smradu. Kulisou im bol práve tento intenzívny zápach.

Levočania pochodovali aj s hriechmi zodpovedných, ktoré ich trýznia.Levočania pochodovali aj s hriechmi zodpovedných, ktoré ich trýznia. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

LEVOČA. Krásna teplá októbrová sobota, no vôňu lístia prebíja v širokom okolí Levoče strašný zápach.

Približovanie k okresnému mestu ukazuje nielen tachometer auta, ale aj neznesiteľný smrad. Po zaparkovaní a vystúpení z auta je to ďalšia pomyselná facka.

Puch, zápach, smrad. Ťažko nazvať to, pri čom človeku trvá pár minút, kým si na to zvykne.

"Tu niečo smrdí!"

V Severnom parku na levočskom námestí sa pár minút pred oficiálnym začiatkom stretávajú desiatky občanov.

Protest proti nečinnosti kompetentných orgánov, protest proti tomu, že si ich nikto nevšíma. Neznesiteľný zápach Levočanom nedovoľuje len nečinne sedieť a čakať.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto historické okresné mesto už nie dni, ale mesiace zapácha horšie ako nejaké okrajové poľnohospodárske družstvo.

O tom, že Levočania budú protestovať proti neúnosnej situácii a diskomfortu ich života, informovali v dostatočnom predstihu všetkými možnými kanálmi.

V parku sa tak zišli mladí, starší, celé rodiny. Viacerí mali v rukách značky s nadpisom „Tu niečo smrdí“. Niektorí si obliekli skafandre, iní založili na tváre rúška. Pohľad na nich je chvíľami ako z nejakého sci-fi seriálu budúcnosti. O to mrazivejšie je poznanie, že toto je už súčasnný obraz jedného mesta na Slovensku.

Občania: Biele kone nám robia špinavú robotu

Oficiálny začiatok spustí okružná jazda motorkárov po námestí. S plynovými maskami na tvárach, za hlučného trúbenia vyjadrujú svoju podporu prítomným.

Skryť Vypnúť reklamu

Lavičky v parku sú plné, ľudia netaja svoju zlosť. „Jeden človek a čo s naším mestom porobil?“ pýta sa po spišsky jedna staršia pani svojej spolusediacej.

A z reproduktorov znejú slová básne v nárečí, ktoré trefne pomenúvajú situáciu. V nekonečne dlhej básni zaznie viacero veršov, čo nútia k zamysleniu.

„Levoča, pekným si bolo mestom, ale my chceme aj naďalej ostať v UNESCO. (...) Deti o ochrane prostredia učíme, ale keď Levoča smrdí, tak s tým nič nespravíme?“

Pri jednom z posledných veršov je odmenou búrlivý súhlasný potlesk.

„Biele kone nám tu robia špinavú robotu a niekto sedí veľmi vysoko a drží nad tým ochrannú ruku.“

Čo sa zmenilo od prvého protestu

Počas príhovorov na pódiu po celý čas ako výstraha stoja ľudia v skafandroch.

Jednou z iniciátoriek a organizátorka protestu je Levočanka Ivana Kellnerová. Vysvetľuje, ako hrôzostrašne sa zápach rozširuje do širokého okolia

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ľudí v Levoči už mesiace týra neznesiteľný zápach Čítajte 

„Zápach cítime nielen my, ale aj obyvatelia Ulože, Kuriman, Spišského Hrhova, Spišského Štvrtka, Harichoviec a už aj Spišskej Novej Vsi,“ vymenúva, na čo prítomný dav reaguje pobúreným prikyvovaním.

Už pri prvom proteste v júni vraj čakali viac pomoci zo strany kompetentných. Čo sa teda zmenilo?

„Veľa a nič. Veľa urobili občania a nič sa podarilo kompetentným orgánom, ktoré sa ukázali ako impotentné k nášmu problému.“

Smrad pritom paralyzuje pri šoférovaní, nakupovaní, práci. „A vyvoláva opodstatnené obavy o naše zdravie.“

Hnojenie nevadí, vadí zvláštne miešanie látok

Napriek tomu, že park je plný, všetci pozorne počúvajú každé slovo, ktoré sa ozýva z reproduktorov. Problém sa bytostne dotýka každého.

„My Spišiaci máme šťastie, že sme zdedili krajinu plnú pamiatok a pomerne čistej prírody,“ opisuje ďalší aktivista a ekológ Peter Olekšák.

„Noo, už bolo, bolo, že čistá,“ skomentuje ktosi v dave.

Zaznieva viacero negatívnych dopadov smradu, medzi tým aj fakt, že na zapáchajúcu Levoču sa sťažujú už aj turisti. Mesto, ktoré žije z cestovného ruchu, tak prudko padá v rámci ratingu, teda hodnotenia destinácií.

Nehovoriac o tom, že sa sťažujú už aj vodiči len prichádzajúci po diaľnici.

Ľudia v Levoči pritom jednohlasne tvrdia, že každý cíti, že nejde o bežné produkty hospodárskych zvierat.

Sťažnosti v tejto veci píšu už vyše roka. Aktivisti sa preto spojili, spoločne konajú a hľadajú, riešia a behajú, bojujú.

„Chcem zdôrazniť, že Levočania nie sú nijaké cintľavky, ktorým by vadil maštaľný hnoj alebo hnojenie produktmi hospodárskych zvierat. Tak, ako sa to dialo roky v minulosti. Bohužiaľ, s tradičným hnojením má dnešné miešanie s rôznymi látkami málo spoločné,“ konštatoval Olekšák.

Pokazený autobus, polícia, cisterny

Veľkým zlomom v otázkach ohľadom zápachu bol január tohto roku.

Po tom, čo sa medzi Harichovcami a Levočou pokazil autobus, ľudia boli nútení kráčať pešo. Vtedy boli svedkom toho, že sa vylieva a hnojí na priľahlých poliach neznesiteľne zapáchajúca tekutina. Polícia následne dni a noci strážila dve cisterny.

„Bolo jasné, že je to nielen močovka, ale i hnojovica a iné látky. Pôvodom z farmaceutickej výroby, ktoré vozia cisterny zo 130 kilometrov vzdialenej Slovenskej Ľupče,“ konštatoval Olekšák.

Prišiel a zbabelo odišiel

Občania a rôzne subjekty tak spontánne mesiace podávali svoje podnety a sťažnosti. V lete tohto roku spustili aj Petíciu za čistý vzduch.

„Nejde o štvavú kampaň, ktorú by niekto riadil, ale o využívanie základných občianskych práv. Nie je pravda, že to, čo je okolo Levoče, je v poriadku,“ dôvodil ekológ.

Z pódia znelo viacero znepokojivých slov, keď zrazu ktosi v dave vykríkol: „Aha, máme návštevu!“ Všetci sa v momente pozreli vľavo, kde parkovalo tmavé auto.

„Debil, zbabelec, poď sem!“ Kričali viacerí na človeka v aute, nechýbali vulgarizmy.

Na zhromaždenie sa totiž prišiel pozrieť ten, ktorého Levočania vinia z ich zapáchajúceho trápenia a na ktorého padá najviac hnevu. Konateľ spoločnosti Tatra Agrolev, ktorá zabezpečuje vylievanie produktov na okolité polia, Peter Kováč.

Avšak po tom, čo sa niektorí vybrali jeho smerom, naštartoval auto a z miesta odišiel. Chvíľu trvalo, kým sa prítomný dav upokojil.

Deti: Babi, ale tu smrdí

Na proteste boli celé rodiny. Medzi nimi aj Levočanka Anna (59).

„Smrad je u nás v Levoči fakt nenormálny. A tí, čo žijú na Novom dvore, tak tí majú už aj zdravotné problémy.“

Dá sa na to vôbec zvyknúť? „A čo máme robiť?“ pýta sa smutne pani Anna.

„Ja tu prídem tak raz za dva týždne. Keď som dnes vystúpila pri Bille (obchodný dom sa nachádza v okrajovej časti mesta, v blízkosti ktorej cisterny vylievajú svoj obsah, pozn. autor.) myslela som, že sa povraciam,“ konštatovala jej dcéra Katarína. Sama, hoci už v Levoči nebýva, prišla aj so svojimi dcérami.

Už aj deti však vnímajú, čo sa deje. K babke rodia veľmi rady, ale spája sa im to so zápachom.

„Vyšli sme z auta sa Hana hovorí - babi, ako tu smrdí. A toto povie trojročné dieťa,“ konštatovala Katarína.

Pochovali hriechy do klietky

Silne pôsobil aj príbeh 29-ročného chlapca, ktorý je už dlhodobo hospitalizovaný v levočskej nemocnici. Má vážne problémy s dýchaním a čuchom.

Prítomnému zhromaždeniu zaslal svoj list. Spolucíti s Levočanmi a drží im palce v boji. Zápach, ktorý trápi Levoču, totiž cíti dokonca aj on sám.

„Ak to cítim ja, čo potom zdraví ľudia?“

Ľudia si vypočuli viacero otáznych skutočností, ktoré vyvolávali viacero otázok. Celé to dokresľoval veľký transparent s nápisom Za čistý vzduch.

Desivý bol pohľad na rúška, malé deti, starých ľudí s paličkami. Kulisou bol neustávajúci zápach. Po skončení príhovorov sa dav pochodom presunul k radnici a tamojšej Klietke hanby. Do klietky symbolicky pochovali sedem hriechov, ktoré trápia celé mesto. Ignorácia, korupcia, bezohľadnosť, arogancia, chamtivosť, ľahostajnosť, klamstvo.

„V tej klietke by mal byť niekto iný,“ zaznel jeden mužský hlas. Odpoveďou mu bolo viacero súhlasných „áno, presne“. A spolu s nimi aj tichý, nič nehovoriaci, ale o to silnejší zápach, ktorý už mesiace neviditeľne zahaľuje mesto.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Ilustračná fotografia.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) plne podporuje snahy slovenských pekárov, aby poslanci Národnej rady SR zachovali súčasné lehoty splatnosti faktúr.

16 h
Hádzanári Tatrana Prešov nezvládli druhý zápas proti srbskému súperovi.

Prešovčania v druhom osemfinále podľahli súperovi o päť gólov.

6. máj

Čo hovorí olympijský víťaz na očkovanie športovcov a politické napätie okolo letnej olympiády? Pozrite/vypočujte si zaujímavý rozhovor.

6. máj
Obyvateľom domova sociálnych služieb spríjemňuje náročnú situáciu aj štvornohý liečiteľ Beny.

Všetci už netrpezlivo čakajú na uvoľnenie opatrení.

4. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muži, ktorí útočili pred nitrianskym barom, dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky. Na vyhlásenie rozsudku neprišli.

12 h

Likvidácia autovrakov, ku ktorým sa nikto nehlási, je zložitá, no aby stáli bez povšimnutia na lúke niekoľko rokov, je nezvyčajné a svedčí o nevšímavosti úradov aj ľudí.

22 h

Ľudia berú zdravie na ľahkú váhu a sú málo informovaní o možných rizikách, tvrdí Oleksandr Olashyn.

4. máj

Z pôvodného bazéna vytvorili tri.

6. máj

Už ste čítali?