Nedeľa, 22. september, 2019 | Meniny má Móric

Na bazári v Spišskom Hrhove kúpite oblečenie Pauhofovej či Šebovej

Predaj oblečenia pomôže zamestnať ženy v krajčírskej dielni.

Vladimíra Marcinková, iniciátorka myšlienky Dvakrát dobre. Vladimíra Marcinková, iniciátorka myšlienky Dvakrát dobre. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

SPIŠSKÝ HRHOV. Obec pri Levoči, ktorá je známa svojím aktívnym prístupom k riešeniu nezamestnanosti, chystá ďalší projekt.

Doterajšiu zamestnanosť 60 obyvateľov posilnia ďalšie čísla. Chystá sa tu totiž nový sociálny podnik, tentoraz zameraný na ženy.

Peniaze na jeho realizáciu získajú napríklad aj z predaja kúskov zo skrine známych osobností. A to všetko počas dnešnej soboty.

Článok pokračuje pod video reklamou

V Bratislave nápad uvítali

Aktuálne v Spišskom Hrhove zamestnávajú 60 tunajších ľudí. Avšak, väčšinou ide o mužov.

Starosta Vladimír Ledecký hľadal preto formy, ako pomôcť v zamestnaní aj ženám.

„Otec sa dlhodobo trápil, že nevedel nájsť prácu pre ženy. Pritom by sa našla pomerne veľká skupina žien, pre ktorú ale nemali uplatnenie,“ vysvetlila jeho dcéra Vladimíra Marcinková. Chopila sa teda iniciatívy a úspešne.

„Povedala som si, že obídem rôzne módne návrhárky, značky, ktoré môžu mať v Bratislave problém nájsť si pracovnú silu a ponúknem im spoluprácu s charitatívnym zámerom pomôcť tým ženám, ktoré majú vyštudované krajčírstvo, keďže v našom regióne ich je veľa a niekoľko rokov sa nevedia zamestnať.“

Ako Vladimíra prezradila, v hlavnom meste sa stretla s veľkým záujmom a podporou tohto nápadu.

Celebrity prevetrali skrine

To bol krok k tomu, aby dali dokopy projekt. Výsledkom je vízia založenia sociálneho podniku – krajčírskej dielne. Tú však potrebujú vybaviť. A na to sú potrebné peniaze. Aj cestu na ich získanie však iniciátorka myšlienky našla.

„Obišla som známe osobnosti, aby mi dali kúsky zo šatníka, ktoré by sme vedeli speňažiť a použiť na bazáre Dvakrát dobre. Tieto veci sa budú predávať a výťažok pôjde na kúpu strojov, na všetku administratívu a na vybavenie tejto dielne,“ opísala v piatok, počas prípravy bazáru Vladimíra Marcinková.

Na jej predošlú verejnú výzvu na instragame sa chytilo mnoho ľudí. V Spišskom Hrhove tak na bazáre pristáli kúsky od Sajfu, Veroniky Ostrihoňovej, Michaely Kocianovej, Zuzky Šebovej, Tatiany Pauhofovej, či Júliusa Hudačeka. Celkovo sa zapojilo 30 osobností.

Prečo dvakrát dobre?

Myšlienka bazáru Vladimíry Marcinkovej má výstižný názov. Dvakrát dobre.

„Som veľkým zástancom toho, že oblečenie netreba kupovať stále nové, ale dá sa aj recyklovať. Máme tu aj veľmi hodnotné kúsky, ktoré iným vedia slúžiť po druhý raz – teda dvakrát dobre. A tiež druhýkrát pomáhame tým, že recyklujeme, sme šetrní a nabádame ľudí k tomu, aby nekupovali nové, ale použili to, čo iní nepoužívajú,“ opísala Vladimíra.

Štart plánujú v októbri

Dvakrát dobre sa tento rok koná po druhýkrát, už vo väčšom. Stále im totiž chýba približne 3500 eur na zariadenie spomínanej krajčírskej dielne.

Sú však všetky predpoklady na to, že sa v organizovaní bude pokračovať.

„Plánujeme v tom vytrvať, stále môžeme niekomu pomôcť s projektom, výťažok darovať ďalej. Zvažujeme tiež centrá pre týrané ženy, s ktorými spolupracujeme,“ opísala Vladimíra Marcinková. Krajčírska dielňa, na ktorú zbierajú teraz, by mala fungovať už od októbra.

Bazár i ďalšie zabaviská

Kto má chuť na krajčírsku dielňu prispieť a prísť si vybrať z kúskov známych osobností, ten nájde bazár počas celej dnešnej soboty (24. augusta) až do 17.00 hod. v priestoroch Galérie.

Bazár je spojený s obľúbenou akciou Harhovske čuda a zabaviska, v rámci ktorej je pripravený celodenný bohatý program pre deti, i vystúpenia Paci Pac či Ščamba (19.00). Zaspieva aj Kristína (20.30).

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Hlavné správy z MY Spiš

Vyžrebovali 4. kolo Slovenského pohára vo futbale

Na východ prídu Trenčín, Ružomberok, Zlaté Moravce a možno aj Slovan.

Trofej obhajuje trnavský Spartak.

Výsledkový servis víkendových športových podujatí

Prinášame vám prehľad víkendových výsledkov.

Ilustračné foto

Petit Press sa rozširuje o sieť schránkových novín Pardon

Pardon pôsobí na trhu už viac ako 28 rokov, aktuálne v regiónoch Trenčína, Nitry, Trnavy a Topoľčian.

Premiéra prezidentky v Prešove: Čaputová rozdávala úsmevy i selfie

Vítali ju desiatky prítomných, zastavila sa na každom kroku.

Prezidentka v Prešove.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za 2 dni mu naúčtovali spotrebu ako za pol roka. Elektromer mal v poriadku

Za dva dni dodávateľ naúčtoval domu spotrebu, ako za pol roka. Zisťovali sme, kde sa stala chyba.

Nitra nechce, aby bol severný obchvat rýchlostnou cestou

Mesto sa obráti na ministerstvo. Ak uspeje, premiestni tabule.

Primátorom Nemšovej sa stal nezávislý kandidát Miloš Mojto

Primátorom Nemšovej sa v sobotňajších (21. 9.) doplňujúcich voľbách stal 47-ročný nezávislý kandidát Miloš Mojto, ktorý získal 1485 hlasov.

Vybrali SME

Už ste čítali?