Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky

Na bazári v Spišskom Hrhove kúpite oblečenie Pauhofovej či Šebovej

Predaj oblečenia pomôže zamestnať ženy v krajčírskej dielni.

Vladimíra Marcinková, iniciátorka myšlienky Dvakrát dobre. Vladimíra Marcinková, iniciátorka myšlienky Dvakrát dobre. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

SPIŠSKÝ HRHOV. Obec pri Levoči, ktorá je známa svojím aktívnym prístupom k riešeniu nezamestnanosti, chystá ďalší projekt.

Doterajšiu zamestnanosť 60 obyvateľov posilnia ďalšie čísla. Chystá sa tu totiž nový sociálny podnik, tentoraz zameraný na ženy.

Peniaze na jeho realizáciu získajú napríklad aj z predaja kúskov zo skrine známych osobností. A to všetko počas dnešnej soboty.

V Bratislave nápad uvítali

Aktuálne v Spišskom Hrhove zamestnávajú 60 tunajších ľudí. Avšak, väčšinou ide o mužov.

Starosta Vladimír Ledecký hľadal preto formy, ako pomôcť v zamestnaní aj ženám.

Skryť Vypnúť reklamu

„Otec sa dlhodobo trápil, že nevedel nájsť prácu pre ženy. Pritom by sa našla pomerne veľká skupina žien, pre ktorú ale nemali uplatnenie,“ vysvetlila jeho dcéra Vladimíra Marcinková. Chopila sa teda iniciatívy a úspešne.

„Povedala som si, že obídem rôzne módne návrhárky, značky, ktoré môžu mať v Bratislave problém nájsť si pracovnú silu a ponúknem im spoluprácu s charitatívnym zámerom pomôcť tým ženám, ktoré majú vyštudované krajčírstvo, keďže v našom regióne ich je veľa a niekoľko rokov sa nevedia zamestnať.“

Ako Vladimíra prezradila, v hlavnom meste sa stretla s veľkým záujmom a podporou tohto nápadu.

Celebrity prevetrali skrine

To bol krok k tomu, aby dali dokopy projekt. Výsledkom je vízia založenia sociálneho podniku – krajčírskej dielne. Tú však potrebujú vybaviť. A na to sú potrebné peniaze. Aj cestu na ich získanie však iniciátorka myšlienky našla.

Skryť Vypnúť reklamu

„Obišla som známe osobnosti, aby mi dali kúsky zo šatníka, ktoré by sme vedeli speňažiť a použiť na bazáre Dvakrát dobre. Tieto veci sa budú predávať a výťažok pôjde na kúpu strojov, na všetku administratívu a na vybavenie tejto dielne,“ opísala v piatok, počas prípravy bazáru Vladimíra Marcinková.

Na jej predošlú verejnú výzvu na instragame sa chytilo mnoho ľudí. V Spišskom Hrhove tak na bazáre pristáli kúsky od Sajfu, Veroniky Ostrihoňovej, Michaely Kocianovej, Zuzky Šebovej, Tatiany Pauhofovej, či Júliusa Hudačeka. Celkovo sa zapojilo 30 osobností.

Prečo dvakrát dobre?

Myšlienka bazáru Vladimíry Marcinkovej má výstižný názov. Dvakrát dobre.

„Som veľkým zástancom toho, že oblečenie netreba kupovať stále nové, ale dá sa aj recyklovať. Máme tu aj veľmi hodnotné kúsky, ktoré iným vedia slúžiť po druhý raz – teda dvakrát dobre. A tiež druhýkrát pomáhame tým, že recyklujeme, sme šetrní a nabádame ľudí k tomu, aby nekupovali nové, ale použili to, čo iní nepoužívajú,“ opísala Vladimíra.

Skryť Vypnúť reklamu

Štart plánujú v októbri

Dvakrát dobre sa tento rok koná po druhýkrát, už vo väčšom. Stále im totiž chýba približne 3500 eur na zariadenie spomínanej krajčírskej dielne.

Sú však všetky predpoklady na to, že sa v organizovaní bude pokračovať.

„Plánujeme v tom vytrvať, stále môžeme niekomu pomôcť s projektom, výťažok darovať ďalej. Zvažujeme tiež centrá pre týrané ženy, s ktorými spolupracujeme,“ opísala Vladimíra Marcinková. Krajčírska dielňa, na ktorú zbierajú teraz, by mala fungovať už od októbra.

Bazár i ďalšie zabaviská

Kto má chuť na krajčírsku dielňu prispieť a prísť si vybrať z kúskov známych osobností, ten nájde bazár počas celej dnešnej soboty (24. augusta) až do 17.00 hod. v priestoroch Galérie.

Bazár je spojený s obľúbenou akciou Harhovske čuda a zabaviska, v rámci ktorej je pripravený celodenný bohatý program pre deti, i vystúpenia Paci Pac či Ščamba (19.00). Zaspieva aj Kristína (20.30).

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Ďalšiu časť idú opravovať, predošlú reklamovať.

14. máj

V špeciálnom pravidelnom piatkovom vydaní prinášame rubriku Hobby-šport. V dnešnej časti sme sa spolu so športovým obchodom Intersport zamerali na tému detské odrážadlá.

14. máj

Ponuku môžete využiť aj vtedy, ak v súčasnosti máte aktívne predplatné - nové predplatné vám začne platiť automaticky po skončení vášho súčasného.

23. apr
Exkluzívnym hosťom v relácii MYšportujeme bude Samuel Slovák, asistent trénera slovenskej futbalovej reprezentácie

Opýtali sme aj to, prečo sa nám darí vyhrať nad Ruskom, ale nedokážeme vyhrať nad Cyprom či Maltou.

13. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Záchranárov na miesto nešťastia spustil vrtuľník lanovou technikou.

4 h

Miloš Jeseňák, primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice Martin, tvrdí, že očkovanie je jediná cesta k zlepšeniu situácie. Bez neho môžeme rátať s ďalšou vlnou.

13. máj

Pri udalosti sa nikto nezranil.

17 h

Do známej celoslovenskej súťaže sa zapojilo rekordných 29 obcí zo siedmich krajov.

11 h

Už ste čítali?