Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky

Pôrodnice z východu patria k najlepším

Sú medzi najlepšími aj podľa hodnotenia expertov, aj podľa mamičiek.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: TASR)

Východ. Podľa hodnotení a porovnaní slovenských pôrodníc sa humenská pôrodnica (Nemocnica A. Leňa Humenné) umiestnila na treťom mieste zo všetkých slovenských pôrodníc podľa expertného hodnotenia.

Podľa hodnotenia mamičiek zase získala pôrodnica Nemocnice s Poliklinikou Spišská Nová Ves druhé miesto spomedzi všetkých pôrodníc. Lepšia bola už len Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina a ich pôrodnica.

Obe nemocnice z východného Slovenska patria pod regionálnu sieť polikliník a nemocníc ProCare – Svet zdravia, a. s.

Skryť Vypnúť reklamu

Najlepšie aj vo svojom kraji

Okrem celoslovenskej úspešnosti boli pôrodnica v Humennom a Spišskej Novej Vsi zároveň najlepšími v kraji.

Podľa slov komunikačnej špecialistky ProCare a Svet zdravia Jany Fedákovej sa nemocnica v Humennom stala víťazom v celkovom hodnotení vo svojej úrovni neonatologickej starostlivosti.

Hodnotenie a porovnanie slovenských pôrodníc pripravil už po ôsmykrát Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (Health Policy Institute) v spolupráci s portálom rodinka.sk.

Do projektu sa prostredníctvom vyplnenia dotazníkov zapojili všetky slovenské pôrodnice. V súčasnosti ich je na Slovensku 51.

„Sprievodca pôrodnicami je už zavedená značka. Nemusel som nikoho presviedčať, aby nám zaslali údaje o pôrodnici. Tento rok vyplnila a odoslala dotazníky ako prvá pôrodnica v Ružomberku,“ uviedol riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay, ktorý komunikoval s pôrodnicami.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôrodnice sa hodnotili z dvoch hľadísk. Internetová stránka rodinka.sk sa pýtala mamičiek, ako hodnotia svoj pôrod a starostlivosť o ich bábätko. Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku zároveň komunikoval s pôrodnicami a vyhodnocoval medicínske indikátory kvality.

Snahou inštitútu je vďaka Sprievodcovi pôrodnicami poskytnúť celkové informácie o slovenských pôrodniciach.

Ako uvádza inštitút na svojej stránke, cieľom projektu je pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby vylepšovať a prispôsobovať ich potrebám žien a ich detí.

Spišská Nová Ves opäť obľúbená

Pôrodnica NsP Spišská Nová Ves bola medzi najlepšími podľa hodnotenia mamičiek aj minulý rok. Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice Štefan Novysedlák vyzdvihuje, že ide o veľké zadosťučinenie za ich prácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sme sa v minulosti pred pôrodom rozprávali s mamičkami, zistili sme, že majú nielen nedostatok informácií o ponuke pôrodnice, ale mnohé cítia aj strach z neznámeho prostredia.

Katarína Kurtová[br][/br]vedúca pôrodná asistentka v spišskonovoveskej pôrodnici

„Snažíme sa neustále zlepšovať, aby mali mamičky pocit pohodlia a bezpečia. Je to dlhodobá práca, ktorá začína prinášať ovocie a pri ktorej nesmieme poľaviť, lebo stále sa máme v čom posúvať ďalej,“ uviedol Novysedlák a dodal, že spišskonovoveská pôrodnica je výnimočná najmä prístupom personálu k mamičkám.

„Je to dôležité, aby sa v prvom rade ony dobre cítili a vtedy aj pôrod ide ľahšie.“

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi zaznamenala aj postupný nárast pôrodov. Kým v roku 2016 ich bolo 1206, o rok neskôr už 1285 a minulý rok 1331.

Ako uviedla komunikačná špecialistka ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková, tento rok sa v nemocnici k 24. júlu uskutočnilo 818 pôrodov, a teda predpokladajú, že opäť prekročia minuloročný počet.

„Opakovaný ročný nárast pôrodov podľa nás vznikol vďaka pozitívnej reklame spokojných mamičiek, ktoré u nás už rodili. V našej pôrodnici dbáme na individuálny prístup, rešpektujeme pôrodné plány a veľkou výhodou je aj možnosť, aby otecko sprevádzal mamičku počas celej hospitalizácie, teda nielen počas pôrodu. Týmto v našej pôrodnici vytvárame rodinné prostredie pod dohľadom vysoko odborného personálu,“ vysvetlil primár Novysedlák.

Deň otvorených dverí v pôrodnici

Veľkým lákadlom spišskonovoveskej pôrodnice sú aj dni otvorených dverí. Pôrodnica je prístupná pre budúce mamičky každý štvrtok, keď si môžu prísť pozrieť oddelenie, pôrodné sály a získať informácie priamo od zdravotníkov.

„Keď sme sa v minulosti pred pôrodom rozprávali s mamičkami, zistili sme, že majú nielen nedostatok informácií o ponuke pôrodnice, ale mnohé cítia aj strach z neznámeho prostredia,“ vysvetlila vedúca pôrodná asistentka v spišskonovoveskej pôrodnici Katarína Kurtová.

S manažérkou dennej zmeny na gynekologicko--pôrodníckom oddelení Ivanou Kukurovou uskutočnili prvý deň otvorených dverí už v novembri 2016 a odvtedy ho využili už stovky mamičiek.

Čoraz častejšie pritom prichádzajú budúce mamy nielen z okolia Spišskej Novej Vsi, ale aj zo vzdialenejších miest, ako je Poprad, Prešov či Košice.

„Odpovedáme aj na to, čo si treba do nemocnice priniesť a v prípade záujmu si s každou mamičkou individuálne prejdeme pôrodný plán,“ dodala Kurtová.

Najlepšia v celkovom hodnotení

Pôrodnica patriaca pod Nemocnicu A. Leňa v Humennom sa umiestnila na treťom mieste podľa expertného hodnotenia, ktoré v sebe zahŕňa kritériá ako perinatálne ukazovatele, materská morbidita, personálne zabezpečenie či materiálno--technické vybavenie.

Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku vytvoril aj celkové hodnotenie pôrodníc, ktoré dosiahli spojením expertného hodnotenia s hodnotením mamičiek.

Humenská nemocnica sa okrem tretieho miesta v expertnom hodnotení stala víťazom v celkovom hodnotení vo svojej úrovni neonatologickej starostlivosti a zároveň mala najvyššie celkové hodnotenie spomedzi všetkých pôrodníc.

„Je to potvrdenie kvality zdravotnej starostlivosti. V humenskej nemocnici sa ju neustále snažíme zvyšovať. Nedávno sme posilnili gynekologicko-pôrodnícky tím a od roku 2015 sme ako prvá pôrodnica v sieti Svet zdravia sprevádzkovali pôrodné izby,“ uviedol riaditeľ nemocnice Jaroslav Marčišin.

Pôrodné izby a stretnutia s primárom

Humenská nemocnica predstavila už v roku 2015 nový projekt pôrodnice novej generácie. Základom sú tri moderné pôrodné izby, ktoré nahrádzajú tradičné pôrodné sály.

Do pôrodnej izby tak okrem manžela či inej sprevádzajúcej osoby, lekára a sestry nemá prístup nik iný.

„Raz mesačne majú budúce mamičky príležitosť navštíviť pôrodnicu, pozrieť si jej priestory a na stretnutí s primárom sa opýtať na všetko, čo ich zaujíma. Aj takto sa snažíme odbúrať obavy mamičiek z príchodu dieťatka na svet. Veríme, že tieto aspekty v ďalších rokoch prispejú k tomu, aby sme tak ako pri expertnom hodnotení boli úspešní aj v hodnotení mamičiek,“ dodal riaditeľ Marčišin.

Problémy s informovanosťou pripúšťa aj samotný primár gynekologicko--pôrodníckeho oddelenia humenskej nemocnice Ladislav Hamadej, s ktorým sa mamičky môžu stretnúť.

„Viacero mamičiek nemá dostatok informácií o samotnom pôrode, možnostiach, ktoré nemocnica ponúka, nepozná priestory pôrodnice a personál. Na týchto stretnutiach im chceme preto pomôcť odbúrať stres. Keď tak príde deň pôrodu, budú už prichádzať do známeho prostredia, medzi ľudí, ktorých poznajú a budú vedieť, čo ich čaká,“ vysvetlil Hamadej.

Najlepšia v Prešovskom kraji už nefunguje

Za najlepšiu pôrodnica podľa hodnotenia mamičiek bola vyhlásená pôrodnica Nemocnice a. g. L. Svobodu vo Svidníku.

Tú však sieť nemocníc Svet zdravia z dôvodu nízkeho počtu pôrodov a dlhodobej zlej personálnej situácie začiatkom decembra minulého roku definitívne uzavrela a ukončila prevádzku pôrodníckeho oddelenia a neonatológie vo svidníckej nemocnici.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Tehotenstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Pôrody

Hlavné správy z MY Spiš

Ilustračná fotografia.

Kvôli nízkemu veku ich trest obíde.

16. apr
Zatiaľ nie je jasné, či budú prímorské pláže počas leta naplnené.

V cestovke rátajú kvôli pandémii 90%-tné straty.

14. apr

Slovenskí chovatelia ošípaných žiadajú od spracovateľov spravodlivé rozdelenie zisku za predanú bravčovinu. Cena, ktorú aktuálne dostávajú od spracovateľov za ošípané, totiž naďalej nepokrýva ich náklady na chov zvierat.

15. apr
Kompaktor na zhutňovanie komunálneho odpadu.

Najviac bolo biologicky rozložiteľného odpadu.

7. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?