Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Pôrodnice z východu patria k najlepším

Sú medzi najlepšími aj podľa hodnotenia expertov, aj podľa mamičiek.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: TASR)

Východ. Podľa hodnotení a porovnaní slovenských pôrodníc sa humenská pôrodnica (Nemocnica A. Leňa Humenné) umiestnila na treťom mieste zo všetkých slovenských pôrodníc podľa expertného hodnotenia.

Podľa hodnotenia mamičiek zase získala pôrodnica Nemocnice s Poliklinikou Spišská Nová Ves druhé miesto spomedzi všetkých pôrodníc. Lepšia bola už len Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina a ich pôrodnica.

Obe nemocnice z východného Slovenska patria pod regionálnu sieť polikliník a nemocníc ProCare – Svet zdravia, a. s.

Skryť Vypnúť reklamu

Najlepšie aj vo svojom kraji

Okrem celoslovenskej úspešnosti boli pôrodnica v Humennom a Spišskej Novej Vsi zároveň najlepšími v kraji.

Podľa slov komunikačnej špecialistky ProCare a Svet zdravia Jany Fedákovej sa nemocnica v Humennom stala víťazom v celkovom hodnotení vo svojej úrovni neonatologickej starostlivosti.

Hodnotenie a porovnanie slovenských pôrodníc pripravil už po ôsmykrát Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (Health Policy Institute) v spolupráci s portálom rodinka.sk.

Do projektu sa prostredníctvom vyplnenia dotazníkov zapojili všetky slovenské pôrodnice. V súčasnosti ich je na Slovensku 51.

„Sprievodca pôrodnicami je už zavedená značka. Nemusel som nikoho presviedčať, aby nám zaslali údaje o pôrodnici. Tento rok vyplnila a odoslala dotazníky ako prvá pôrodnica v Ružomberku,“ uviedol riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay, ktorý komunikoval s pôrodnicami.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôrodnice sa hodnotili z dvoch hľadísk. Internetová stránka rodinka.sk sa pýtala mamičiek, ako hodnotia svoj pôrod a starostlivosť o ich bábätko. Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku zároveň komunikoval s pôrodnicami a vyhodnocoval medicínske indikátory kvality.

Snahou inštitútu je vďaka Sprievodcovi pôrodnicami poskytnúť celkové informácie o slovenských pôrodniciach.

Ako uvádza inštitút na svojej stránke, cieľom projektu je pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby vylepšovať a prispôsobovať ich potrebám žien a ich detí.

Spišská Nová Ves opäť obľúbená

Pôrodnica NsP Spišská Nová Ves bola medzi najlepšími podľa hodnotenia mamičiek aj minulý rok. Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice Štefan Novysedlák vyzdvihuje, že ide o veľké zadosťučinenie za ich prácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sme sa v minulosti pred pôrodom rozprávali s mamičkami, zistili sme, že majú nielen nedostatok informácií o ponuke pôrodnice, ale mnohé cítia aj strach z neznámeho prostredia.

Katarína Kurtová[br][/br]vedúca pôrodná asistentka v spišskonovoveskej pôrodnici

„Snažíme sa neustále zlepšovať, aby mali mamičky pocit pohodlia a bezpečia. Je to dlhodobá práca, ktorá začína prinášať ovocie a pri ktorej nesmieme poľaviť, lebo stále sa máme v čom posúvať ďalej,“ uviedol Novysedlák a dodal, že spišskonovoveská pôrodnica je výnimočná najmä prístupom personálu k mamičkám.

„Je to dôležité, aby sa v prvom rade ony dobre cítili a vtedy aj pôrod ide ľahšie.“

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi zaznamenala aj postupný nárast pôrodov. Kým v roku 2016 ich bolo 1206, o rok neskôr už 1285 a minulý rok 1331.

Ako uviedla komunikačná špecialistka ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková, tento rok sa v nemocnici k 24. júlu uskutočnilo 818 pôrodov, a teda predpokladajú, že opäť prekročia minuloročný počet.

„Opakovaný ročný nárast pôrodov podľa nás vznikol vďaka pozitívnej reklame spokojných mamičiek, ktoré u nás už rodili. V našej pôrodnici dbáme na individuálny prístup, rešpektujeme pôrodné plány a veľkou výhodou je aj možnosť, aby otecko sprevádzal mamičku počas celej hospitalizácie, teda nielen počas pôrodu. Týmto v našej pôrodnici vytvárame rodinné prostredie pod dohľadom vysoko odborného personálu,“ vysvetlil primár Novysedlák.

Deň otvorených dverí v pôrodnici

Veľkým lákadlom spišskonovoveskej pôrodnice sú aj dni otvorených dverí. Pôrodnica je prístupná pre budúce mamičky každý štvrtok, keď si môžu prísť pozrieť oddelenie, pôrodné sály a získať informácie priamo od zdravotníkov.

„Keď sme sa v minulosti pred pôrodom rozprávali s mamičkami, zistili sme, že majú nielen nedostatok informácií o ponuke pôrodnice, ale mnohé cítia aj strach z neznámeho prostredia,“ vysvetlila vedúca pôrodná asistentka v spišskonovoveskej pôrodnici Katarína Kurtová.

S manažérkou dennej zmeny na gynekologicko--pôrodníckom oddelení Ivanou Kukurovou uskutočnili prvý deň otvorených dverí už v novembri 2016 a odvtedy ho využili už stovky mamičiek.

Čoraz častejšie pritom prichádzajú budúce mamy nielen z okolia Spišskej Novej Vsi, ale aj zo vzdialenejších miest, ako je Poprad, Prešov či Košice.

„Odpovedáme aj na to, čo si treba do nemocnice priniesť a v prípade záujmu si s každou mamičkou individuálne prejdeme pôrodný plán,“ dodala Kurtová.

Najlepšia v celkovom hodnotení

Pôrodnica patriaca pod Nemocnicu A. Leňa v Humennom sa umiestnila na treťom mieste podľa expertného hodnotenia, ktoré v sebe zahŕňa kritériá ako perinatálne ukazovatele, materská morbidita, personálne zabezpečenie či materiálno--technické vybavenie.

Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku vytvoril aj celkové hodnotenie pôrodníc, ktoré dosiahli spojením expertného hodnotenia s hodnotením mamičiek.

Humenská nemocnica sa okrem tretieho miesta v expertnom hodnotení stala víťazom v celkovom hodnotení vo svojej úrovni neonatologickej starostlivosti a zároveň mala najvyššie celkové hodnotenie spomedzi všetkých pôrodníc.

„Je to potvrdenie kvality zdravotnej starostlivosti. V humenskej nemocnici sa ju neustále snažíme zvyšovať. Nedávno sme posilnili gynekologicko-pôrodnícky tím a od roku 2015 sme ako prvá pôrodnica v sieti Svet zdravia sprevádzkovali pôrodné izby,“ uviedol riaditeľ nemocnice Jaroslav Marčišin.

Pôrodné izby a stretnutia s primárom

Humenská nemocnica predstavila už v roku 2015 nový projekt pôrodnice novej generácie. Základom sú tri moderné pôrodné izby, ktoré nahrádzajú tradičné pôrodné sály.

Do pôrodnej izby tak okrem manžela či inej sprevádzajúcej osoby, lekára a sestry nemá prístup nik iný.

„Raz mesačne majú budúce mamičky príležitosť navštíviť pôrodnicu, pozrieť si jej priestory a na stretnutí s primárom sa opýtať na všetko, čo ich zaujíma. Aj takto sa snažíme odbúrať obavy mamičiek z príchodu dieťatka na svet. Veríme, že tieto aspekty v ďalších rokoch prispejú k tomu, aby sme tak ako pri expertnom hodnotení boli úspešní aj v hodnotení mamičiek,“ dodal riaditeľ Marčišin.

Problémy s informovanosťou pripúšťa aj samotný primár gynekologicko--pôrodníckeho oddelenia humenskej nemocnice Ladislav Hamadej, s ktorým sa mamičky môžu stretnúť.

„Viacero mamičiek nemá dostatok informácií o samotnom pôrode, možnostiach, ktoré nemocnica ponúka, nepozná priestory pôrodnice a personál. Na týchto stretnutiach im chceme preto pomôcť odbúrať stres. Keď tak príde deň pôrodu, budú už prichádzať do známeho prostredia, medzi ľudí, ktorých poznajú a budú vedieť, čo ich čaká,“ vysvetlil Hamadej.

Najlepšia v Prešovskom kraji už nefunguje

Za najlepšiu pôrodnica podľa hodnotenia mamičiek bola vyhlásená pôrodnica Nemocnice a. g. L. Svobodu vo Svidníku.

Tú však sieť nemocníc Svet zdravia z dôvodu nízkeho počtu pôrodov a dlhodobej zlej personálnej situácie začiatkom decembra minulého roku definitívne uzavrela a ukončila prevádzku pôrodníckeho oddelenia a neonatológie vo svidníckej nemocnici.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Tehotenstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Pôrody

Hlavné správy z MY Spiš

LEN DNES: Získajte zľavu 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Prešovu postaví futbalový štadión firma z Galanty za takmer 20 miliónov eur

Spoločnosť sa stala víťazom verejného obstarávania.

Futbalový štadión v Prešove - Futbal Tatran Aréna v Prešove
ODOMKNUTÉ

Čelil Laffertymu či Davisovi. Kello Slovákom v zápase proti Severným Írom verí

Košický odchovanec sa aktuálne venuje výchove mladých brankárov v materskom klube.

Marián Kello.
Hrad bude prístupný aj pre zdravotne znevýhodnené osoby.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Tragická nehoda na R1: Vodiča († 52) vymrštilo z auta

Nehoda sa stala na diaľničnom úseku medzi Zvolenom a Žiarom.

Vianočné trhy v Prievidzi budú, nevyhnú sa však obmedzeniam

Situácia s koronavírusom zasiahla aj do tradičných vianočných trhov v Prievidzi aj do fungovania ľadovej plochy na námestí.

Už ste čítali?