Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Púť na Mariánsku horu: Spišský Sion navštívili státisíce

Prvý júlový víkend patril najväčšej mariánskej púti.

(Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

LEVOČA. Mariánska hora v Levoči sa počas týchto dní zaplnila tisíckami pútnikov. Na tradičnú Levočskú púť opäť prišli ľudia z celého Slovenska aj zo zahraničia. Pripravený bol bohatý duchovný program.

Rok pamätných výročí

Tento rok sa nesie v duchu viacerých výročí. 100 rokov prešlo od momentu, ako bola dostavaná Bazilika Navštívenia Panny Márie. 30 rokov uplynulo od chvíle, ako sa začali organizovať púte na horu už v duchu slobody, po páde režimu.

Pred 70 rokmi sa zas konala Levočská vzbura. Vtedy chceli komunisti prekaziť konanie pútí na Mariánsku horu. Pred levočskú faru prišlo približne 300 ľudí, aby si chránili farára Jozefa Vojtasa pred zatknutím a odvedením.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia sa trápili vtedy, trápia sa i teraz

V minulosti bránili pútiam na "Spišský Sion", ako ho nazval František Dlugoš, režimy. Nie je to však jednoduchšie ani teraz.

„Sme generácia stojaca na vrchole babylonskej veže nedorozumenia a nepochopenia, každý vraví inou rečou. Nie sme brat bratovi bratom, ale vlkom,“ upozornil počas sobotňajšej otváracej svätej omše levočský dekan František Dlugoš.

Zdôraznil tiež fakt, že nebezpečné sú i hriechy, ktoré nemusia byť viditeľné. Napríklad povýšenectvo, ktoré môže trápiť aj ľudí s intenzívnym duchovným životom.

Dlugoš zdôraznil, že Boh čas, ktorý stvoril, dal najbohatšie tým, čo ho nepoznajú.

„Stojí pri dverách srdca a klope, čaká, kým mu otvoria," pripomenul.

Vzácna návšteva prezidentky ako pútničky

Mariánska hora je miestom, kde sa každoročne zúčastní na hlavnej júlovej púti približne pol milióna veriacich. Hoci nosnou je najmä nedeľa so svojím duchovným programom, desaťtisícky pútnikov prídu už počas predošlých dní.

Skryť Vypnúť reklamu

„V piatok dopoludnia sme mali približne 40-tisíc ľudí, popoludní to bolo približne 60-tisíc,“ informoval Jozef Lapšanský, jeden z hlavných organizátorov púte.

Po prvýkrát navštívila levočskú horu aj nová prezidentka Zuzana Čaputová. Tá to však poňala ako pútnička, nie ako oficiálna návšteva.

„Na základe tohto rozhodnutia pani prezidentky nám odpadla časť protokolu,“ prezradil s úsmevom Lapšanský. Ako tlmočil, prezidentku potešilo najmä rodinné prostredie, ktoré na hore vnímala.

„Sama povedala, že ju prekvapila najmä rodinná atmosféra miesta, že tu cíti duchovnú spriaznenosť miesta, duchovnú, ale aj ľudskú. Bola rada, že aj biskup, aj dekan jej vzdali patričnú úctu, ale bez nejakých väčších oficialít. Skôr to bolo také neformálne,“ skonštatoval Lapšanský.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj sám vníma, že hora je nielen miestom putovania, ale aj stretávania, rodinnosti, kde sa upevňujú putá.

Pribúdajú rôzne formy putovania

Cestu na horu pritom každý volí podľa vlastných možností.

„Popri rodinách pribudli aj cyklisti a pútnici, ktorí si trúfajú na výstup pomocou palíc. Miesto tu majú aj hendikepovaní," vymenoval Lapšanský. Ten slúži na hore počas konania od roku 2003, a to vo viacerých smeroch.

Už tradične do Levoče prichádzajú pešie púte z viacerých miest. Stálymi účastníkmi sú napríklad pútnici z Lendaku, ktorých tento rok prišlo 93.

„Zaujímavým fenoménom je, že nám pribudli aj cyklisti a pútnici, ktorí si trúfajú pomocou palíc výstup. Nie sú to len mladí, ale aj procesie z celého východného Slovenska,“ vymenoval Lapšanský.

Pozvaný je každý

Podľa organizátora sú odhady pri účasti niečo medzi 400-500 tisíc, ako však Lapšanský zdôraznil, neradi by to zredukovali len na počty.

„Nemáme s kým súťažiť, pokiaľ ide o účasť. Tento rok je rokom 30 slobodných pútí, ale podstatné je to, že sa Mariánska hora ako svätyňa dostáva čoraz viac do povedomia, najmä do európskeho.“

A cestu si hore skutočne našli mnohí.

Panna Mária si vás tu pozvala. Aby ste tu mohli zložiť a nechať všetky kamene, čo vás ťažia,“ prihovoril sa prítomným kňaz Jonáš Maxim počas sobotňajšej liturgie východného obradu, čím zdôraznil, že pre nikoho nie je náhoda, že je na tejto púti prítomný.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Koronavírus východ SR: Z východu hlásia podvečer menší záujem, otestovať sa je možné rýchlejšie (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v mestách Michalovce, Košice, Prešov, Sabinov, Lipany a Bardejov.

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miest a obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

Pilotné testovanie zvládli ľudia disciplínou. Aké sú pocity pri samotnom teste?

Dôvody na otestovanie i vnímanie daného úkonu sú rôzne.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z Fiľakova hlásia 16 pozitívnych, v žiarskej osade je záujem o testovanie (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Testovanie v Žilinskom kraji prebieha bez výraznejších problémov (minúta po minúte)

Pred synagógou si rozložili aparatúru žilinskí dídžeji. Centrom mesta sa rozliehala hudba, ktorou chcú spríjemniť čakanie. Tvrdia, že dnes to nie je párty.

Na niektorých miestach dochádzajú testy, inde je situácia pokojná

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Trenčín, Prievidza, Považská Bystrica, Púchov a ostatných okresoch kraja.

Už ste čítali?