Čo sa ukrýva za nižšími číslami kriminality?

Pomohlo aj viac policajtov pri vyplácaní dávok.

(Zdroj: TASR)

SPIŠ/TATRY. Dôsledné analýzy protiprávnej činnosti, jej štruktúry i dynamiky.To je podľa krajskej polície v Prešove za znížením kriminality. Košický policajný zbor vyzdvihol aj efektívnu spoluprácu občana s políciou.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s ostatnými krajmi na Slovensku bolo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove v hodnotených štatistických ukazovateľoch nad úrovňou celoslovenského priemeru.

Ocitlo sa na popredných miestach v objasňovaní jednotlivých druhov trestnej činnosti. Za úspechom vidia aj dôkladnú pripravenosť polície. Košickí policajti vyzdvihli okrem iného aj dobre nastavenú legislatívu či komunikáciu cez médiá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Po tom, čo sa pred rokmi Slovenskom prehnala správa o tom, že kriminalita je na Slovensku vysoká, policajné zbory prijali opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie s cieľom zníženia kriminality a zvýšenia objasňovania trestnej činnosti. Čísla kriminality išli nadol.

Prečítajte si tiež: Na východe je bezpečnejšie. Tvrdia policajné štatistiky Čítajte 

„Na základe dôsledných analýz nápadu protiprávnej činností, jej štruktúry a dynamiky bol výkon služby policajtov plánovaný do miest predpokladaného nápadu trestnej činnosti, miest, kde sa mohli zdržiavať páchatelia trestnej činnosti, nachádzať sa veci pochádzajúce z trestnej činnosti,“ uviedla Jana Ligdayová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

Viac polície počas vyplácania dávok

Za úspechom v kraji je aj posilňovaný výkon služby v čase poberania sociálnych dávok a počas športových a kultúrnych podujatí.

Prečítajte si tiež: Muži zákona riešili krádeže i sexuálne zneuživanie Čítajte 

„Taktiež sa realizovala súčinnosť jednotlivých služieb s cieľom vzájomného sa informovania o možných protiprávnych konaniach, záujmových osobách a iných relevantných informáciách, ktoré sa využívali tak pri vyhľadávaní a objasňovaní trestnej činnosti, ako aj pri plánovaní bežného výkonu služby a bezpečnostných akciách,“ vysvetľuje Ligdayová.

Zriadenie protiteroristickej jednotky

Veľkou výzvou, s ktorou je nutné sa popasovať, je aj extrémizmus.

Prečítajte si tiež: Kriminalita na Spiši a pod Tatrami. Nové číslo týždenníka MY Čítajte 

Od prvého januára minulého roka nastala účinná novela Trestného zákona a Trestného poriadku, na základe ktorej veci týkajúce sa trestných činov extrémizmu patria do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Dňom 1. 2. 2017 vznikla Národná protiteroristická jednotka Národnej kriminálnej agentúry Prezídia PZ v Bratislave, ktorá v rámci svojej vecnej a miestnej príslušnosti prevzala odhaľovanie a vyšetrovanie trestných činov extrémizmu,“ zdôrazňuje Ligdayová.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5GXQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Spiš

Je to tak, spevák legendárnej kapely SCORPIONS úspešne absolvoval operáciu chrbtice a dnes je plný sily a teší sa na koncertovanie.


Advertorial


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


MY Liga zamestnancov vlani spojila 58 firiem a takmer 600 ich pracovníkov.

Jedinečný projekt úspešne rozohral piaty ročník.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu